fbpx
Przejdź do treści

Gotowe odpowiedzi na irytujące pytania o wesele

jak odpowiadać asertywnie na irytujące pytania o ślub i wesele

Niezależnie od tego, czy zbliżają się święta, wakacje czy urodziny – w czasie wspólnych posiłków i spotkań rodzinna będzie zainteresowana Waszymi ślubnymi planami. Dla wielu narzeczonych jest to okazja do dzielenia się z bliskimi szczegółami dotyczącymi tego wyjątkowego dnia, a dla innych jest to czas… niezręczności i dyskomfortu. Jak odpowiadać na irytujące pytania o wesele, żeby nie dać sobie wejść na głowę?

Niestety, czasem rodzina może zadawać niekomfortowe albo – nie bójmy się tego słowa! – wścibskie pytania. W takich sytuacjach ważna jest asertywność. Jeśli spotkacie się w gronie rodzinnym i będziecie pytani o szczegóły dotyczące Waszego wesela, nie musicie odpowiadać na pytania, na które nie chcecie lub nie czujecie się gotowi odpowiadać.

Możecie po prostu powiedzieć, że jesteście na etapie rozważania kilku opcji, ale na razie chcecie skupić się na przygotowaniach do świąt/najbliższego wyjazdu lub zwyczajnie odmówić odpowiedzi. Poniżej podsuwamy Wam gotowe, asertywne odpowiedzi na pytania o Wasze wesele, które możecie wykorzystać np. przy wigilijnym stole.

Natomiast, jeżeli chcecie lepiej komunikować się z innymi (nie tylko własną rodziną), to polecamy Wam 2 pomocne rozwiązania:

  1. Kurs komunikacji małżeńskiej w ramach poradni rodzinnej (2 spotkania z 3).
  2. Książkę Dawida Bałutowskiego pt. „O co Ci chodzi? Praktyczny przewodnik po komunikacji interpersonalnej„.

O co chodzi z kursem zamiast poradni rodzinnej?
Przeczytaj o tym „tricku” w naszym e-booku „Wesele na własnych zasadach”

Irytujące pytania o wesele

Oto kilka przykładowych odpowiedzi na irytujące pytania dotyczące wesela, które możecie wykorzystać w rozmowie z rodziną:

Kiedy w końcu ten Wasz ślub?
Jeszcze nie ustaliliśmy dokładnej daty, ale na pewno poinformujemy was o wszystkich szczegółach, gdy tylko będziemy gotowi.
Czy już macie jakieś plany na wesele?
Tak, mamy już pewne pomysły, ale na razie skupiamy się na przygotowaniach do świąt i planowanie wesela będzie później.
Kto będzie Waszym świadkiem?
Jesteśmy na etapie rozważania kilku osób, ale na razie nie możemy zdradzić szczegółów.
Gdzie będziecie mieszkać po ślubie?
Na razie nie wiemy, gdzie będziemy mieszkać po ślubie, ale na pewno o wszystkim was poinformujemy, gdy tylko podejmiemy decyzję.
Ile będzie gości na weselu? Kogo zapraszacie?
Jesteśmy na etapie planowania listy/zapraszania gości, ale na razie jeszcze nie wiemy dokładnie, ile osób będzie na weselu.
Co zamierzasz zrobić z suknią ślubną po weselu? Sprzedaż czy zostawisz?
Nie mam jeszcze konkretnych planów co do sukni ślubnej po weselu, ale na pewno znajdę dla niej odpowiednie miejsce.
Kto będzie prowadził Waszą ceremonię ślubną?
Rozmawiamy z kilkoma osobami, które mogłyby prowadzić naszą ceremonię ślubną, ale na razie nie możemy zdradzić szczegółów. Wiemy jednak, że chcemy, aby nasza ceremonia była niezwykła i wyjątkowa dla nas obojga.
Czy macie już zamówioną salę?
Tak, już zarezerwowaliśmy salę na nasze wesele, ale na razie nie chcemy zdradzać szczegółów, aby zaskoczyć naszych gości.
Czy będziecie mieć DJ-a, czy zespół?
Na razie nie wiemy, czy zdecydujemy się na Dj-a, czy zespół muzyczny na naszym weselu. Na ten moment, wciąż rozmawiamy z kilkoma osobami i słuchamy ich propozycji, ale jeszcze nie podjęliśmy ostatecznej decyzji.
A będzie wódka? drinki? wino? piwo? Bo wiesz, ja piję tylko…
Na pewno damy znać bliżej wesela. Postaramy się zapewnić różne napoje w miarę możliwości. Jeszcze to ustalamy z naszą salą/cateringiem.
Czemu nie bierzecie ślubu kościelnego?
Zastanawialiśmy się nad tym i postanowiliśmy, że wybierzemy inną formę ceremonii, która będzie bardziej odpowiadać naszym osobistym preferencjom i wartościom. Mamy nadzieję, że zrozumiecie naszą decyzję i będziecie mogli cieszyć się z naszego dnia ślubu razem z nami.
Czy macie wystarczająco dużo pieniędzy na utrzymanie rodziny?
Dziękujemy za zainteresowanie naszymi finansami. Jesteśmy zadowoleni ze stanu naszych oszczędności i mamy wystarczająco dużo pieniędzy, aby utrzymać rodzinę.
Czy macie zamiar zmienić swoje nazwiska po ślubie?
Jeszcze tego nie ustaliliśmy, ale bierzemy pod uwagę różne opcje.

Pamiętajcie, że to tylko przykładowe odpowiedzi na irytujące pytania o wesele. Dlatego warto je dostosować do Waszego charakteru, preferencji oraz tego, co realnie chcecie zdradzić w rozmowie, a czego nie. To Wasze wesele i macie prawo decydować o tym, kto będzie wiedział o szczegółach i kiedy. Ważne jest, abyście czuli się komfortowo i swobodnie podczas planowania swojego wesela.

Dużo więcej o asertywności podczas przygotowań weselnych
opowiadamy w naszym e-booku „Wesele na własnych zasadach”

Jak radzić sobie z trudnymi pytaniami od rodziny?

Jeśli asertywne i szczere odpowiadanie jest dla Was dużym problemem, albo wiecie, że rodzina będzie dalej drążyć temat – pozostają jeszcze opcje awaryjne. Możecie np. zmienić temat rozmowy na inny, zadawać pytania osobie, która zadała Wam pytanie lub po prostu z uśmiechem powiedzieć, że na razie nie znacie odpowiedzi. Obrócenie pytania w żart również pozwoli Wam wyjść z twarzą z podbramkowej sytuacji.

Przygotowaliśmy bardziej szczegółowe wpisy, dotyczące niestandardowych pomysłów na organizację wesela. Przedstawiamy w nich konkretne argumenty, mogące Wam pomóc w komunikowaniu bliskim Waszych ślubnych decyzji. Sprawdźcie koniecznie:

Pamiętajcie, że jesteście w tym razem. Ustalcie wcześniej „wspólny front” i wykorzystajcie fakt, że decyzja o weselu jest Waszą wspólną. Wtedy trudniej będzie narzucić np. rodzicom swoje zdanie. Jak to zrobić?

Pytanie od rodziców: Czemu nie chcecie zaprosić sąsiadki X, przecież znacie się tyle lat? Co ja jej powiem jak się spotkamy? To będzie dla nas bardzo niekomfortowe.
Odpowiedź: Podjęliśmy oboje decyzję, że nie zapraszamy sąsiadów. Po jednej i drugiej stronie. Nie mogę teraz zaprosić dodatkowo mojej sąsiadki, kiedy po stronie narzeczonego się nie zaprasza.

Rodzice prawdopodobnie będą bardziej taktowni i powściągliwi, rozmawiając z obojgiem narzeczonych, a nie tylko z własnym dzieckiem. Jeśli spodziewacie się usłyszeć irytujące pytania o wesele – zadbajcie o to, żeby odpowiadać na nie RAZEM, dając sobie wzajemnie wsparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *