fbpx
Przejdź do treści

Wesele bez mięsa – inspiracje, menu, porady

Wesele bez mięsa, wesele wegetariańskie

„Wesele bez mięsa” brzmi w uszach wielu tak samo abstrakcyjnie, jak „wesele bez wódki”.

Czy na wesele bez mięsa goście będą chcieli przyjść? Czy w polskich warunkach takie wesele jest możliwe? Co przygotować, żeby menu wegetariańskie było smaczne?

W tym wpisie rozprawimy się z mitami na temat bezmięsnych wesel oraz zaproponujemy szereg propozycji jarskich, z których możecie skomponować swoje wegetariańskie weselne menu. Jeśli z różnych powodów chcecie ograniczyć lub zupełnie zrezygnować z mięsa na swoim przyjęciu weselnym, na pewno znajdziecie tutaj sporo inspiracji.

Na początek – kluczowe rozróżnienie pojęć, którymi będziemy się posługiwać. 

  • Wegańskie (vegan) = roślinne, bez jakichkolwiek produktów odzwierzęcych.

Wegańskie dania nie zawierają mięsa (w tym ryb), owoców morza a także nabiału. Przygotowywane są nie tylko z surowych warzyw, ale również mąki, ryżu, strączków, pestek, kasz, oleju, oliwy, tofu czy grzybów.

  • Wegetariańskie (wege) = bezmięsne oraz bez produktów odzwierzęcych pochodzących z uboju (smalec, żelatyna).

Dania wegetariańskie obejmują składniki wegańskie (wyżej wymienione) i dodatkowo mleko, masło, sery, jajka, śmietanę czy miód. W zależności od zakresu ograniczenia produktów np. nabiału, wyróżnia się kilka odmian wegetarianizmu.

Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami dotyczącymi wspomnianych diet, poszukajcie informacji u specjalistów dietetyki. Celem tego wpisu nie jest edukacja żywieniowa, a przedstawienie alternatyw dla ogromnej ilości mięsa serwowanego na weselach, więc będziemy się trzymać podstawowego rozróżnienia.

Weganie, wegetarianie i wszystkożercy -  różnice w odżywianiu.

Innymi słowy, w tym wpisie skupimy się na tym, jak zorganizować wesele bez mięsa (popularnie rozumiane jako wesele wegetariańskie).

I jeszcze jedna, ważna kwestia: ryba to zwierzę. Jeśli ktoś deklaruje, że nie je mięsa, bo zazwyczaj wliczają się w to ryby i owoce morza. Zwróćcie na to uwagę, bo niestety wiele osób wciąż uważa, że filet rybny to nie mięso i postrzega to, jako idealną propozycję obiadową dla wegetarian.

Dużo więcej ciekawych inspiracji znajdziesz w naszym e-booku
„Wesele na własnych zasadach”!

Skąd w Polsce tak duża obawa przed dietą bezmięsną?

Szukając inspiracji do tego wpisu, przeszukaliśmy na grupach ślubnych na facebooku wątki dotyczące wegetariańskiego menu. Temat jest gorący! Poniżej możecie zobaczyć wybrane zrzuty ekranu z grupowych dyskusji.

zapytania na grupach o menu bezmięsne na weselu
Zapytania o wesele bez mięsa na grupach ślubnych mają po kilkaset odpowiedzi!

Pod jednym z zapytań było aż 568 komentarzy i nie, nie były to propozycje dotyczące menu i słowa uznania… Jakież było nasze zaskoczenie, gdy znaleźliśmy tak wiele negatywnych, a czasem wręcz agresywnych komentarzy w stronę osób chcących zaproponować gościom takie menu!

komentarze internautów o weselu bez mięsa
Negatywne komentarze na grupach, dotyczące rezygnacji z mięsa na weselu.

Należy pamiętać, że narzucanie” dań bezmięsnych nie-wegetarianom nie jest tożsame z serwowaniem wegetarianom mięsa! To jest właśnie kluczowy błąd w rozumowaniu. Osoby jedzące mięso, jedzą TEŻ produkty roślinne, mleczne czy zbożowe. A wegetarianie NIE jedzą mięsa.

Jeżeli wegetariańska Para Młoda z powodów światopoglądowych nie je mięsa, nie będzie chciała zamawiać mięsa (zabijać zwierząt) dla swoich gości. Nie byłaby to tylko hipokryzja, ale po prostu rezygnacja z własnych zasadach. Czy jedna impreza bez kotleta i talerza wędlin jest warta rodzinnych sporów?

Wesele bez mięsa – fakty i mity

Dlaczego pomysł wesela wegetariańskiego spotyka się z taką niechęcią?

Zauważcie, że zacytowane wcześniej komentarze nie są opinią gości po doświadczeniu takiego przyjęcia, a tylko obawą przed potencjalnym zaproszeniem na wege wesele.

Ludzie naturalnie odnoszą się z rezerwą do tego, co nieznane. Tak naprawdę, większość osób z pokolenia naszych rodziców czy dziadków nie miała jeszcze po prostu okazji spróbowania smacznej i ciekawej kuchni wegetariańskiej. I nie mamy tu na myśli pierogów z owocami, czy ziemniaków z jajkiem i mizerią (tak, te dania też są wege!). Wegetarianizm wciąż jest mocno kojarzony z jedzeniem gotowanych warzyw z mrożonki, sałatek, liści, czy „trawy”. Osoby jedzące mięso często postrzegają żywność wegetariańską jako niekompletną, postną, lekką i niezadowalającą – a szkoda, bo to obraz niepełny i dla wegetarian krzywdzący.

Temat menu bezmięsnego na weselu staje się ostatnio coraz bardziej popularny, ale zmiana świadomości ogólnej na ten temat postępuje dosyć wolno. Wciąż funkcjonują powtarzane mity czy prześmiewcze komentarze na ten temat. Czy te zarzuty i żarty mają odzwierciedlenie w rzeczywistości? Rzućmy okiem na kilka z nich. Zebraliśmy je na podstawie researchu na grupach oraz rozmów z wegetarianami.

Mity i fakty na temat wesela wegetariańskiego:

MIT: Na pierwsze danie zawsze jest zupa-krem z pomidorów.
FAKT: Na pierwsze danie można serwować wegański rosół lub ciekawą w smaku zupę przygotowaną np. na bazie wina. Oczywiście warzywne kremy są popularną opcją, ale nie jedyną.

MIT: Na drugie danie są tylko ziemniaki i surówka.
FAKT: Tradycyjny kotlet można zastąpić np. panierowanym serem, kotletem warzywnym czy faszerowaną papryką. Drugim daniem mogą być też pierogi, popularne w Polsce gulasze lub włoskie danie z makaronem.

MIT: Co drugi posiłek to zielona sałatka.
FAKT: Liście sałaty nie są podstawą menu wegetariańskiego! Co prawda, sałatka jest jedną z wielu wegetariańskich opcji i świetnym dodatkiem do innych potraw. Natomiast gdy zawiera ciecierzycę, ser kozi, pestki dyni,  orzechy makadamia, suszoną żurawinę czy grzanki z pieczywa, może być pysznym, sycącym i samodzielnym daniem.

MIT: Nie wiadomo, co będzie do jedzenia na takim weselu. Czy będą tylko sałatki i warzywa?
FAKT: Na wegetariańskim weselu mogą być serwowane bardzo popularne dania: zupy krem, pierożki, pieczone ziemniaki, leczo, sałatki, krokiety, a także tort czy ciasta. Zauważcie, że większość słodkości weselnych jest wegetariańska (wyjątkiem są ciasta żelatyną). Innymi słowy, propozycje bezmięsne nie są zawsze tajemnicze, dziwne czy „z kosmosu”, mogą być zupełnie klasyczne, znane i lubiane. Zdarza się, że narzeczeni informują wcześniej gości, jakich dań mogą się spodziewać na przyjęciu.

MIT: Goście upijają się dużo szybciej bo nie ma tłustego „podkładu”.
FAKT: Wegetariańskie dania mogą być tak samo dobrym „podkładem” do alkoholu, co potrawy mięsne. Nuggetsy z tofu lub falafele smażone w głębokim tłuszczu, frytki z ziemniaków lub batatów czy wege burgery idealnie się do tego nadają! Zauważcie też, że na zbyt szybko osiągnięty stan nietrzeźwości składa się przede wszystkim ilość wypitego alkoholu, a nie „mało tłusty posiłek”…

MIT: Nie wszyscy lubią menu roślinne, więc część gości może nie zjeść zaserwowanych dań.
FAKT: Jest to możliwe, natomiast również nie wszyscy są fanami schabowego, bigosu, zimnych galaret czy kiełbasy z wiejskiego stołu i też jest możliwość, że goście tego nie zjedzą. Szczególnie, kiedy danie mięsne jest serwowane jako kolejne ciepłe danie, a goście ją już najedzeni. Preferencje są kwestią osobistą.

MIT: Goście nie mają czym się najeść, są głodni i wychodzą wcześniej z wesela.
FAKT: Jeśli na weselu będzie zapewniona odpowiednia ilość dobrze doprawionych i różnorodnych przekąsek oraz ciepłych dań, to goście mogą wyjść głodni tylko na własne życzenie.

Zauważcie, że wiele propozycji z klasycznego menu weselnego łatwo przygotować w 100% wegetariańsko. Nie wierzycie?

  • Zamiast krokieta czy pasztecików z mięsem, można zdecydować się na wersję z serem, kapustą, szpinakiem lub grzybami.
  • Kotlety mięsne można zastąpić takimi z kalafiora, buraka, soczewicy.
  • Do klusek śląskich zamiast sosu gulaszowego można dodać sos pieczarkowy.  
  • Bigos, stroganoff czy leczo występują też w wersjach wege (niemniej smacznych).
zdjęcie bigosu wegetariańskiego na wesele
Zdjęcie ze strony Modern Catering www.cateringkrakow.pl

Co więcej, odpowiednio przygotowane np. sojowe składniki też mogą mieć pyszny smak umami. Przecież gotowany czy smażony kurczak bez przypraw też nie będzie smakował! Bez wątpienia, sekret tkwi w odpowiednim doborze ziół, sosów i dodatków. Specjaliści kuchni wegetariańskiej wiedzą o tym najlepiej i to właśnie z nimi powinniście skonsultować opcje Waszego weselnego menu. Na tej stronie możecie poznać więcej szczegółów.

Dużo więcej ciekawych inspiracji znajdziesz w naszym e-booku
„Wesele na własnych zasadach”!

Przykłady wesel wegetariańskich

Wesela wegetariańskie – mimo, iż nie są jeszcze bardzo popularne – dzieją się w Polsce! W związku z tym, zapytaliśmy o wrażenia trzy Młode Pary z ostatnich lat, które na taki krok się zdecydowały. Poznajcie powody ich decyzji, rekomendacje oraz opinie gości.

1. Alicja i Kuba (2019)

Dlaczego zdecydowaliście się na wesele bez mięsa?

Zdecydowaliśmy się na wegańskie wesele, gdyż wraz z mężem odżywiamy się od kilku lat roślinnie. Podporządkowanie się schematom i robienie tradycyjnego polskiego wesela, począwszy od rosołu po wszelkiego rodzaju kotlety i roladki nie było dla nas. Dieta wegańska to nie tylko kwestia upodobań, ale wybór etyczny – troska o zwierzęta i środowisko. Oczywiste było dla mnie to, że skoro na co dzień nie przyczyniam się do cierpienia zwierząt, nie zrezygnuję z moich przekonań na dzień wesela – jeden z ważniejszych dni w moim życiu. Poza tym, wraz z mężem chcieliśmy pokazać naszym gościom, że kuchnia roślinna jest smaczna. Chcieliśmy pokazać, że dieta wegańska to nie tylko sałatki, ale jak najbardziej nadaje się na takie wydarzenia jak wesele.

Jakie wege posiłki sprawdziły się świetnie na Waszym weselu? Co możecie polecić?

Nasi goście bardzo zachwalali sobie wegański smalczyk ze szwedzkiego stołu – był hitem na weselu! Także słodki stół – wszelkie ciasta, deserki, tarty czy drobne słodkości. Goście nie dowierzali, że wegańskie desery mogą być tak dobre.

 Jakie były reakcje gości na wesele bez mięsa?

Nasi goście byli pozytywnie zaskoczeni. Byli bardzo ciekawi wszystkich potraw. Desery ze słodkiego stołu oraz przekąski z bufetu szwedzkiego rozchodziły się w bardzo szybkim tempie. Gościom naprawdę wszystko smakowało i byli zdziwieni, że roślinna kuchnia jest tak smaczna. Nikt nie narzekał, a od wielu z nich usłyszeliśmy też szczere słowa mówiące o tym, że było to jedno z lepszych wesel na jakich byli.


Jeśli chcecie poznać menu i szczegóły wegańskiego wesela Alicji, możecie znaleźć pełną relację na jej blogu. Polecamy!

Przykład wesela bez mięsa
Zdjęcie z prywatnego albumu Alicji i Kuby

2. Zosia i Kamil (2020)

Dlaczego zdecydowaliście się na wesele bez mięsa?

Głównym argumentem było to, żebyśmy nie musieli na własnym weselu szukać jedzenia, które możemy zjeść. Poza tym, mamy wśród bliskich osoby, które również są wege. Uznaliśmy też, że to jest pewien wyraz wartości, jakimi sami się kierujemy i że nawet osoby sceptyczne do diety wegetariańskiej naprawdę przeżyją jeden dzień bez mięsa. Przeżyły  

A do nieprzekonanych: za takim menu przemawiały także warunki, tzn. przyjęcie w plenerze, w gorący sierpniowy dzień. Zimna płyta trzymana w namiocie była narażona na temperaturę, więc potrawy bezmięsne były bezpieczniejsze.

Jakie wege posiłki sprawdziły się świetnie na Waszym weselu? Co możecie polecić?

Flaczki z boczniaka! Kotlety z buraka i z kaszy jaglanej. Zupa krem z pomidorów. Na szwedzkim stole mieliśmy jeszcze przekąski:

  • wege pasztety z soczewicy,
  • smalec z fasoli podany z ogórkami kiszonymi i domowym chlebem,
  • roladę ze szpinakiem i suszonymi pomidorami,
  • paszteciki z grzybami,
  • kulki serowe.

Jakie były reakcje gości na wesele bez mięsa?

Ci co nie wiedzieli, nie do końca by się zorientowali, gdyby im inni nie zdradzili. Niektórzy podchodzili do tego dość zachowawczo, ale ostatecznie byli zadowoleni i podobno się najedli. Osoby w naszym wieku nie były specjalnie zaskoczone, a jedzenie wege przyjęły z entuzjazmem. Sporo osób – nawet tych nie wege – gratulowało nam odwagi. Ogólnie jeden z najlepszych pomysłów, fajnie ustawił perspektywę i całą narrację 🙂

Wesele wegetariańskie - zdjęcie młodych
Zdjęcie z prywatnego archiwum Zosi i Kamila

3. Kaja i Maciej (2021)

Dlaczego zdecydowaliście się na wesele bez mięsa?

Oboje nie jemy mięsa, więc decyzja o bezmięsnym weselu była najbardziej oczywistą na świecie. Od początku nie mieliśmy wątpliwości, że tak ma wyglądać ten dzień. Nie jemy mięsa z powodów przede wszystkim etycznych, więc nie wyobrażaliśmy sobie żeby pojawiło się na weselu. Cały koncept wesela był taki żebyśmy czuli się w nim swobodnie, a to było jedną ze składowych. 

Jakie wege posiłki sprawdziły się świetnie na Waszym weselu? Co możecie polecić?

Postawiliśmy na znane wszystkim smaki i zwróciliśmy uwagę by dania były sycące i stosunkowo tłuste. Odrzuciliśmy wszystkie propozycje dań ze substytutami mięsa czy zbyt egzotycznych. Na weselu, jak to na weselu, jest przekrój przez wszystkie kategorie wiekowe – chcieliśmy żeby każdy się w tym odnalazł. Były więc m.in. gołąbki, gulasz, gnocchi, no i serwowane całą noc pierogi. 

 Jakie były reakcje gości na wesele bez mięsa?

Nie spotkaliśmy się z ani jedną negatywną reakcją. Gdy uprzedzaliśmy gości, w trakcie rozdawania zaproszeń, najczęściej byli entuzjastycznie nastawieni, że spróbują czegoś nowego.  Nawet zdeklarowani mięsożercy bardzo nas w tym wspierali. Nikt nie odmówił przyjścia z tego powodu, nikt nie zamawiał jedzenia z zewnątrz i nikt nie padł pijany – jednym słowem żaden z czarnych scenariuszy prognozowany przez internetowe portale dla par młodych nie sprawdził się.

wegetariański tort na weselu
Zdjęcie tortu z prywatnego archiwum Kai i Macieja

My jesteśmy bardzo zbudowani i zainspirowani tymi relacjami! Prawdę mówiąc, są to bardzo udane i charakterystyczne przykłady wesel na własnych zasadach. Mamy nadzieję, że Was też zainspirują do przemyślenia tematu bezmięsnego menu na wesele.

Dużo więcej ciekawych inspiracji znajdziesz w naszym e-booku
„Wesele na własnych zasadach”!

Wesele wegetariańskie z perspektywy firmy cateringowej

Okej. Już wiecie, że się da. Macie kilka pomysłów, może nawet jakieś propozycje do menu… ale czy to wystarczy?

Jeśli zastanawiacie się, czy będziecie w stanie zapewnić przez cały wieczór zróżnicowane i smaczne przekąski i dania, to mamy coś dla Was. Zapytaliśmy o wegetariańskie propozycje firmę, z która dbała o stronę gastronomiczną na naszym weselu. Oto inspiracje na dania bezmięsne od Modern Catering:

Wegetariańskie przekąski bufetowe na wesele

  • Babeczki lub kanapeczki z:
    • serem pleśniowym, rukolą i sezonowymi owocami,
    • hummusem, czarną oliwką, piklami i ziołami,
    • pastą guacamole i świeżą pietruszką,
    • pomidorkiem koktajlowym, rozmarynem i serem wędzonym,
    • pastą serową, czerwoną cebulką i kiełkami,
    • pastą serową ze świeżym szczypiorkiem i rzodkiewką,
    • mozzarellą, bazyliowym pesto i pomidorkiem koktajlowym,
  • koreczki z owoców sezonowych,
  • koreczki z serem (wędzonym, pleśniowym, kuleczkami mozzarelli), piklami, pieczarkami marynowanymi, papryką, ogórkiem, oliwkami,
  • paszteciki francuskie ze szpinakiem lub warzywami,
  • paszteciki drożdżowe z kapustą i grzybami,
  • sakiewki z ciasta filo z grillowanymi warzywa (papryka, bakłażan, cukinia),
  • mini burgery z oscypkiem lub z halloumi,
  • słone chrupiące paluchy lub ciasteczka (np. serowe),
słone wege przekąski na wesele
Zdjęcie ze strony Modern Catering www.cateringkrakow.pl
  • krakersy lub chrupkie pieczywo z:
    • pastą serową, czarną oliwką, rzodkiewką i szczypiorkiem,
    • hummusem smakowym (np. paprykowym, oliwkowym, z suszonymi pomidorami, pietruszkowym) i dodatkami (ogórek, orzechy, rukola, papryka, kiełki, słonecznik, pestki dyni),
  • wegetariańskie, wytrawne tarty na kruchym cieście z:
    • z duszonym porem,
    • cebulą i serem pleśniowym,
    • cukinią i ziołami prowansalskimi,
    • brokułami i camembertem,
    • pieczarkami i zieloną pietruszka,
  • jajka faszerowane guacamole lub suszonymi pomidorami i fetą,
  • sałatki różnego typu,
  • deska serów twardych, wędzonych, pleśniowych.
deska serów na bufecie weselnym
Zdjęcie ze strony Modern Catering www.cateringkrakow.pl

Wegetariański grill na wesele:

  • oscypki,
  • ser halloumi,
  • cukinia, bakłażan, papryka, pieczarki (w kawałkach lub w formie szaszłyków),
  • papryki faszerowane komosą ryżową,
  • jogurtowy sos tzatziki ze świeżymi ogórkami,
  • sos majonezowy, ketchup, musztarda, pikantny sos z pomidorów i papryki pepperoncino, sos BBQ,
  • ogórki kiszone i małosolne,
  • sałatka grecka: ogórek, papryka, pomidor, czarne oliwki, ser feta,
  • ziemniaki z masłem czosnkowym i świeżym koperkiem.
ziemniaki z grilla są dobrą opcją wegetariańską na wesele
Zdjęcie ze strony Modern Catering www.cateringkrakow.pl

Wegetariańskie dania obiadowe na wesele:

  • zupa cebulowa na białym winie z parmezanem i grzankami,
  • krem ze szparagów z grzankami,
  • krem z zielonego groszku z mozzarellą i świeżą miętą,
  • krem z młodych buraków z jajkiem przepiórczym i koperkiem,
  • zapiekane bataty z karmelizowaną ciecierzycą, wegańskim sosem cesar i smażonymi kaparami podane z młodymi listkami sałaty z vinegretem i zielonymi szparagami,
  • gołąbki z włoskiej kapusty z kaszą gryczaną i leśnymi grzybami z sosem z borowikowym, młode listki sałaty z vinegretem i prażonymi pestkami.

Bezmięsne dania gorące na wesele:

  • curry z batatami, ciecierzycą, szpinakiem i mlekiem kokosowym,
  • cukinia faszerowana komosą ryżową, zapiekana pomidorami i oscypkiem,
  • gulasz grzybowy z boczniakami i soczewicą, bagietka pszenna i razowa,
  • bigos wegański (kiszona kapusta, biała kapusta, zielona soczewica, jabłko, cebula, konfitura ze śliwek, wędzone śliwki, suszone grzyby, żubrówka, sos sojowy, sól),
  • pierogi z ciecierzycą, żurawiną i cebulką lub pierogi z owocami.
pierogi jako danie na weselu bez mięsa
Zdjęcie ze strony Modern Catering www.cateringkrakow.pl

Powyższe propozycje mogą być oczywiście przygotowane w wersjach wegańskich. To samo dotyczy wykluczenia glutenu, orzechów czy laktozy – koniecznie zgłoście Wasze indywidualne potrzeby! Dobra firma cateringowa będzie w stanie o nie zadbać.

Wegetariańskie menu na wesele – nasze propozycje

Lista możliwych opcji jest oczywiście niezwykle rozbudowana! Specjalnie dla Was przeszukaliśmy dodatkowo internet, zapytaliśmy znajomych, sprawdziliśmy grupy ślubne, wpisy blogowe i menu restauracyjne, żebyście mieli wszystko w jednym miejscu. Co jeszcze możecie włączyć w weselne menu bez mięsa?

Przystawki wegetariańskie idealne na wesele:

  • carpaccio z buraka z dipem miodowo-musztardowym,
  • grillowany ser halloumi na sałatce z młodymi liśćmi szpinaku i balsamiczną cebulą,
  • sałatka z grillowanych warzyw z puree z pieczonego bakłażana z różowym pieprzem,
  • mieszane sałaty z grillowanymi brzoskwiniami, oscypkiem i rozmarynem,
  • bundz z malinowymi pomidorami, tłoczonym pieprzem i oliwą koprową.
wegetariańskie menu weselne
Zdjęcie ze strony Modern Catering www.cateringkrakow.pl

Zupy wege na wesele:

  • krem borowikowy,
  • krem z białych szparagów z białym winem,
  • krem ze świeżych pomidorów z parmezanem,
  • krem z groszku zielonego z płatkami migdałowymi,
  • krem brokułowy z groszkiem,
  • rozgrzewający krem z dyni z marchewką, pomarańczą, cebulą, ziemniakami i imbirem,
  • wegański rosół lub ramen,
  • krem ze szparagów z marynowanym tofu i prażonymi orzechami nerkowca,
  • gulasz warzywny.

Wegetariańskie dania ciepłe, obiadowe i bufetowe na wesele:

  • papryki faszerowane kuskusem i warzywami,
  • faszerowane pieczarki (kaszą jaglaną i serem),
  • pierogi ze szpinakiem, z bobem, soczewicą, grzybami, kapustą,
  • pierogi a’la ruskie (z tofu, ziemniakami i szalotką),
  • krokiety z kapustą i grzybami, szpinakiem, serem,
  • pieczony batat podany z tofu marynowanym w sosie sojowym z awokado, sosem orzechowym, świeżym imbirem i limonką,
  • sznycelki sojowe w sosie kurkowym, pieczone ziemniaki z tymiankiem, kapusta zasmażana ze śliwką,
  • pieczony bakłażan faszerowany warzywami i sałatką tabbouleh ze świeżymi ziołami,
  • pieczarki portobello faszerowane kaszą pęczak, szpinakiem, suszonymi pomidorami, mozzarellą podaną na salsie pomidorowej z kawałkami pomidorów i zapieczone pod serowym beszamelem + mix sałat z domowym dressingiem,
  • wegetariański gołąbek z farszem z ryżu, ziół i boczniaków + salsa pomidorowa, zapiekanka ziemniaczana i mix sałat z dressingiem,
  • camembert z grilla z sosem żurawinowym,
  • wegetariańska lasagne,
  • wszelkie dania z użyciem tofu lub wyrobów sojowych zamiast składników mięsnych (np. granulat sojowy zastępujący mięso mielone w lasagne lub sosie bolońskim) – przyprawione odpowiednio smakiem umami mogą być nie do odróżnienia!
weselne przyjęcie bez mięsa  w plenerze
Zdjęcie ze strony Modern Catering www.cateringkrakow.pl

Dużo więcej ciekawych inspiracji znajdziesz w naszym e-booku
„Wesele na własnych zasadach”!

Wegetariańskie sosy, dodatki i przekąski bufetowe na wesele:

  • sery owcze, kozie, oscypki, góralskie „warkocze”,
  • sushi wegetariańskie (bez ryb!),
  • wegański smalec (np. z białej fasoli) z domowym chlebem i kiszonymi ogórkami,
  • tatar z suszonych pomidorów, grillowanej cukinii, rukoli i orzechów,
  • wege pasztet z soczewicy (z żurawiną lub śliwką),
  • pasztet z ciecierzycy z grzybami, z suszonymi pomidorami, kaparami i miętą,
  • grillowane boczniaki z pestkami dyni, kolendrą i limonką,
  • grillowane warzywa z oliwkami i pesto,
  • sałatka cesarska ze smażonym tofu w sezamie i oliwą cytrynową,
  • sałatka tabbouleh,
  • sałatka grecka z fetą i oliwkami,
  • sałatka jarzynowa (w wersji wegańskiej z majonezem z aquafaby),
  • falafele,
  • kimchi,
  • pasta tahini,
  • guacamole + sos serowy + nachosy,
  • pasta gruzińska z pieczonych bakłażanów, 
  • sosy: chrzanowy, musztardowy, czosnkowy, szczypiorkowy, żurawinowy, 
  • tzatziki, 
  • chlebki pita, naan lub polskie podpłomyki, pieczywo.
domowy chleb na bufet weselny
Na naszym weselu serwowaliśmy domowy chleb na zakwasie, który upiekła mama.

Słodkości wegetariańskie:

  • Lody zarówno sorbetowe (wegańskie) jak i te na mleku/śmietance.
  • Nie zapomnijcie o owocach! Odpowiednio przygotowane (obrane, pokrojone), mogą być szybką i orzeźwiającą przekąską, szczególnie w gorące dni. Polecamy owoce egzotyczne – ananas, melon, arbuz. Można je łatwo porcjować.
  • Praktycznie każde ciasto można przygotować w wersji wege (żelatynę zastępuje się agarem).
ciasta weselne mogą być przygotowane w wersji wegańskiej

Jak zorganizować wesele bez mięsa na własnych zasadach?

Jeśli podejmiecie decyzję o zaserwowaniu gościom menu bezmięsnego, pamiętajcie o jednym: zatrudnijcie specjalistów od kuchni roślinnej, którzy przygotują zbilansowane, sycące i dobrze doprawione posiłki. Aby uniknąć „typowych” zachowań niezadowolonych gości czy wychodzenia w czasie wesela na kebaba (widzieliśmy takie komentarze na grupach), nie zlecajcie takiego wydarzenia osobom niedoświadczonym. 

Aby przekonać swoich gości do kuchni wegetariańskiej, jedyną opcją jest zapewnienie wspaniałych doznań smakowych. Miejcie też na uwadze to, że takie menu wcale może nie być tańsze, niż propozycje mięsne. Aby znaleźć inne sposoby na oszczędności, sprawdźcie nasz wpis: „Jak zorganizować wesele taniej, ale wciąż na własnych zasadach?”.

Jeśli mimo to obawiacie się, że ktoś będzie źle nastawiony lub nie będzie chciał przyjść, to zastanówcie się, czy chcecie taką osobę blisko w najważniejszym dniu waszego życia. Jeżeli świętowanie radości Młodych ma przyćmić brak wołowego gulaszu, świni z fajerwerkami czy wiejskiego stołu, to co to świadczy o takich osobach i relacjach z nimi?

Odpowiedź pozostawiamy Wam.

wesele wegetariańskie na własnych zasadach

Dużo więcej ciekawych inspiracji znajdziesz w naszym e-booku
„Wesele na własnych zasadach”!

Dzień ślubu to pierwszy dzień Waszego wspólnego życia, jako formalnie zatwierdzonej nowej rodziny. Tak naprawdę, określenie własnych granic dotyczących wyglądu tej uroczystości może być świetnym treningiem asertywności. Czy chcecie pozwalać bliskim na krytykowanie i podważanie Waszych przyszłych planów, pomysłów i decyzji?

Wiemy, że organizacja alternatywnego wesela nie zawsze jest taka prosta. Przerabialiśmy ten temat z brakiem wódki i wysokoprocentowych alkoholi na naszym przyjęciu. Jedno jest pewne: nie ma możliwości, żeby 100% gości było zadowolonych. To dotyczy każdego wesela, nawet tradycyjnego. Tak naprawdę, każdy przecież ma inny styl zabawy, potrzeby i gust (menu, muzyka, sala, dojazd, towarzystwo lub pogoda). Dlatego polecamy Wam odrobinę dystansu i postaranie się o to, żeby wesele było jak najlepiej przygotowane dla Waszych najbliższych, którzy niezależnie od menu będą razem z Wami radośnie świętować. A tych zaciętych i upartych i tak nie przekonacie, więc szkoda na nich nerwów i stresu.…

Podsumowując: Jeśli z jakichkolwiek powodów chcecie zorganizować wesele bez mięsa – mocno trzymamy za Was kciuki! Mamy nadzieję, że korzystając z inspiracji zawartych w tym artykule, skomponujecie pyszne, ciekawe i sycące wegetariańskie menu na wesele. A może zastąpicie tylko część potraw opcjami bezmięsnymi? Wszystkie chwyty dozwolone! Oczywiście na własnych zasadach.

2 komentarze do “Wesele bez mięsa – inspiracje, menu, porady”

  1. Pingback: Nietypowe Atrakcje Weselne – 23 pomysły na 2023 rok

  2. Pingback: Co zamiast tortu weselnego? 27 smacznych alternatyw

Możliwość komentowania została wyłączona.