fbpx
Przejdź do treści

Wesele bez alkoholu – jak zorganizować?

brak alkoholu na weselu

Wesele bez alkoholu może być równie udane i radosne jak to tradycyjne, z trunkami. W tym wpisie dowiecie się, dlaczego Pary Młode decydują się na organizację wesela bez alkoholu, jakie są zalety i wady takiej imprezy, kiedy jest to zły pomysł, a także co zrobić, aby goście dobrze się bawili.

Planowanie przyjęcia weselnego bez alkoholu dla większości wydaje się trudne, ale w rzeczywistości może to być wyjątkowy sposób na świętowanie Waszego niezapomnianego dnia. Przyjęcie weselne bez alkoholu pozwala skupić się na naprawdę ważnych aspektach Waszej uroczystości, czyli świętowaniu ślubu razem z Wami, w sposób, w jaki Wy tego naprawdę chcecie.

Co znajdziecie w tym wpisie:

 1. Czy Pary Młode organizują w Polsce bezalkoholowe wesela?
 2. Dlaczego Pary Młode decydują się na wesele bez alkoholu?
 3. Wesele bez alkoholu a reakcje gości.
 4. Jakie są zalety wesela bez alkoholu?
 5. Wady organizacji przyjęcia weselnego bez żadnego alkoholu.
 6. Kiedy NIE warto rezygnować z alkoholu na weselu?
 7. Co zamiast alkoholu na wesele?
 8. Opcje pośrednie.

Czy Pary Młode organizują w Polsce bezalkoholowe wesela?

Coraz więcej Par Młodych w Polsce decyduje się na organizację wesel bez alkoholu. Jest to związane z rosnącą niezależnością narzeczonych oraz chęcią pokazania na przyjęciu weselnym bardziej swojego charakteru i  wartości spotkania,  niż tylko kilku butelek dobrej wódki.

Bezalkoholowe wesela są również często wybierane przez osoby z różnych wyznań religijnych, które chcą zachować zgodność z wyznawanymi przez siebie zasadami (i nie chodzi tylko o Muzułmanów, ale też Katolików).

Zresztą, zobaczcie sami kilka opinii.

wesele bez wódki 2
wesele bez wódki 1

Dlaczego Pary Młode decydują się na wesele bez alkoholu?

Istnieje wiele powodów, dla których pary mogą zdecydować się na zorganizowanie przyjęcia weselnego bez alkoholu. Przytaczamy te powtarzające się najczęściej:

1. Osobiste lub rodzinne doświadczenie z nadużywaniem alkoholu.

Pary, które osobiście doświadczyły negatywnych skutków nadużywania alkoholu, takich jak uzależnienie lub wypadki z udziałem pijanych kierowców, decydują się na przyjęcie weselne bez alkoholu. 

Podobnie pary, których członkowie rodziny zmagają się z alkoholizmem, mogą zdecydować się na przyjęcie weselne bez alkoholu z troski o samopoczucie i zdrowie swoich bliskich. Jest to najczęstszy powód rezygnacji z % na weselu (na podstawie Internetu oraz opinii zasłyszanych od naszych znajomych).

2. Wartości religijne lub kulturowe.

Niektóre pary mogą zdecydować się na przyjęcie weselne bez alkoholu z szacunku dla ich przekonań religijnych lub kulturowych. Niektóre religie, takie jak Islam czy Judaizm, zniechęcają lub zakazują spożywania alkoholu, więc pary podtrzymujące te tradycje, chcą pozostać wiernym swoim przekonaniom. 

Podobnie pary z pewnych środowisk kulturowych (Hindusi, Świadkowie Jehowy…) mogą zdecydować się na przyjęcie weselne bez alkoholu, aby uhonorować tradycje i wartości swojej rodziny. Z kolei w religii katolickiej, sierpień jest miesiącem trzeźwości.

3. Zdrowie i dobre samopoczucie.

Powiedzmy sobie szczerze: alkohol nie jest dobry dla zdrowia.

Pary, które stawiają na pierwszym miejscu zdrowie i dobre samopoczucie, mogą zdecydować się na przyjęcie weselne bez alkoholu, aby promować zdrowy styl życia i uniknąć potencjalnego negatywnego wpływu alkoholu na ich ciała. 

Na przykład narzeczeni, którzy są entuzjastami lub aktywnymi sportowcami stosującymi zdrową dietę, mogą zdecydować się na przyjęcie weselne bez alkoholu, aby podtrzymać swoje zdrowe nawyki, szczególnie  w tak wyjątkowym dniu.

4. Koszty i logistyka.

Alkohol, szczególnie w ostatnich miesiącach, jest po prostu drogi i niestety nie tanieje.

Pary, które mają napięty budżet, mogą zdecydować się na przyjęcie weselne bez alkoholu, aby po prostu zaoszczędzić trochę pieniędzy. 

Alkohol może być znaczącym wydatkiem na weselu, więc pary, które zdecydują się na przyjęcie weselne bez procentów, mogą  wykorzystać zaoszczędzone pieniądze na inne (istotniejesze dla nich) aspekty uroczystości. 

Wesele bez alkoholu a reakcje gości

Nie będziemy mydlić Wam oczu. Istnieje prawdopodobieństwo, że reakcja gości może nie być taka, jakiej oczekujecie.

Poniżej opisujemy 3 najczęściej pojawiające się reakcje, które zaobserwowaliśmy podczas researchu tego tematu.

Wesele bez alko? Super!

Jak zorganizować wesele bez alkoholu

Jak widzicie, nie tylko Pary Młode są zadowolone z organizacji wesela bezalkoholowego. 🙂 Wielu Waszych bliskich doceni wyjątkowy charakter przyjęcia oraz będzie się świetnie bawić, niezależnie od obecności napojów wyskokowych.

Nie będzie alkoholu na weselu? Kupię swój

Najsmutniejszy obrazek, o jakim czytaliśmy, to goście weselni, którzy nie szanują zdania nowożeńców i postanawiają sami kupić alkohol i spożywać go podczas przyjęcia weselnego.

Pamiętajcie: taka reakcja Waszych gości świadczy tylko o nich i ich podejściu, a nie o Was.

Takie zachowanie jest bardzo niekulturalne, ale po prostu… może się wydarzyć. W kolejnych częściach opisujemy przypadki, kiedy taka sytuacja może się wydarzyć.

W sumie takie wesele do dobra okazja do weryfikacji znajomości z niektórymi osobami. 🙂

Jak tak można? Impreza weselna bez procentów? Narzucacie jak żyć!

wesele bez alkoholu

Jednym z najbardziej absurdalnych argumentów przeciw weselom bez alkoholu, jest tzw. „narzucanie” swojego stylu życia i wartości  zapraszanym gościom. Internauci często porównują też taki typ wesela do wegetarianizmu.

Świetnie podsumował sprawę Maciej:

Ślub bez alkoholu

Tu chyba należy się pewne doprecyzowanie: ograniczanie wyboru to nie jest narzucanie. Narzucanie jest zmuszaniem do czegoś, czego nie chce się wybrać, czego się na co dzień nie robi. Czy naprawdę dla większości gości picie wódki jest elementem codzienności, którego Młoda Para pozbawia ich złośliwie w dzień wesela, „narzucając” swoje zasady? 

Niezależnie od tego, co przeczytaliście powyżej, pamiętajcie, że to Wasz dzień. Zarówno ślub, jak i wesele. Pomocą w wyborze ostatecznej decyzji mogą być poniższe 2 segmenty, opisujące wady i zalety wesela bez alkoholu.

Jakie są zalety wesela bez alkoholu?

Wesele bez alkoholu ma sporo zalet. Oto kilka z nich:

1. Niższy koszt wesela bez alkoholu.

Brak konieczności zakupu drogich alkoholi oraz brak dodatkowych kosztów związanych z ich serwowaniem znacznie obniża koszty całego wesela.

2. Trzeźwość gości.

Brak mocnych trunków na weselu zmniejsza ryzyko nieodpowiedniego zachowania gości pod wpływem alkoholu, co zapewnia bezpieczną i przyjemną atmosferę dla wszystkich uczestników.

3. Większy nacisk na inne atrakcje, zamiast alkoholu.

Goście na weselu bez alkoholu mogą skupić się na innych atrakcjach, co sprawia, że wesele zapewnia rozrywkę dla wszystkich gości, niezależnie od tego, czy lubią oni alkohol, czy nie. Dodatkowe atrakcje spowodują również, że goście zapamiętają takie wesele na długie lata!

4. Promowanie zdrowego stylu życia.

Organizując wesele bez alkoholu, można pokazać gościom, że można się dobrze bawić bez używania tego rodzaju substancji. Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, gdy uzależnienie od alkoholu jest powszechne, a młodzi zaczynają przygody alkoholowe w bardzo wczesnym wieku.

5. Inkluzywność.

Przyjęcie weselne bez alkoholu może być bardziej integracyjne i dostosowane do gości, którzy nie piją z wyboru lub mają zdrowotne, religijne albo kulturowe nakazy, aby unikać alkoholu. Warto tutaj pomyśleć o kobietach w ciąży i karmiących, kierowcach, osobach starszych, znajomych przyjmujących na stałe leki, niepijących alkoholikach, dzieciach. Może te osoby będą przeważającą grupą na Waszym weselu?

6. Odpowiedzialność.

Przyjęcie weselne bez alkoholu może być bezpieczniejszą i bardziej odpowiedzialną opcją, ponieważ zmniejsza ryzyko jazdy pod wpływem alkoholu, agresji i innych potencjalnych wypadków związanych z alkoholem.

przyjęcie bez procentów

Wady organizacji przyjęcia weselnego bez żadnego alkoholu

Wesele bez alkoholu ma też sporo wad i wyzwań. Oto kilka z nich:

 1. Niektórzy goście mogą być rozczarowani brakiem alkoholu na weselu, ponieważ uważają alkohol za nieodłączny element wesela. Mogą się spodziewać, że będzie on serwowany podczas całej imprezy.
 2. Może być trudniej zorganizować weselne toasty i gry bez alkoholu, ponieważ tradycyjnie toasty są wznoszone przy użyciu alkoholu. Do tego dochodzą jeszcze zakrapiane zabawy weselne, ale to już inny temat…
 3. Brak alkoholu na weselu może sprawić, że atmosfera będzie mniej luźna i swobodna, ponieważ alkohol jest często kojarzony ze zmniejszeniem barier między ludźmi. Bez alkoholu na weselu, atmosfera może być bardziej formalna i powściągliwa.
 4. Osoby, które lubią pić alkohol, mogą poczuć się ograniczone i niezadowolone z braku możliwości spożywania go na weselu, ponieważ dla niektórych alkohol jest ważnym elementem rozrywki i dobrej zabawy.
 5. Planowanie wesela bez alkoholu może być trudniejsze organizacyjnie, ponieważ warto wtedy gościom zapewnić jakieś alternatywy (o których piszemy poniżej).

Kiedy NIE warto rezygnować z alkoholu na Waszym weselu?

Powyżej opisywaliśmy różne sytuacje, reakcje, motywy, za i przeciw organizacji wesela bez alkoholu. Pamiętajcie jednak, że… nie jest to jedyna opcja i nie zawsze będzie najlepsza. Żeby pomóc Wam w ostatecznym wyborze, opisujemy sytuacje, w których warto jednak rozważyć alkohol na weselu.

1. Para Młoda nie ma nic przeciwko alkoholowi na weselu.

Prosta sprawa. Nie macie problemów z alkoholem na Waszym weselu? Macie na niego budżet i możliwości? Lepiej położyć na stole te kilka butelek. Będzie po prostu łatwiej. 

Alternatywą jest wesele bez wódki, ale to opisujemy niżej.

2. Prawie wszyscy goście są przyzwyczajeni do alkoholu na weselu.

Jeśli Para Młoda i większość ich gości lubi pić alkohol i spodziewa się, że będzie on dostępny na weselu, przyjęcie weselne bez alkoholu może nie zostać dobrze przyjęte. 

W tym przypadku może być lepiej zorganizować tradycyjne przyjęcie weselne z alkoholem i zaoferować wybór opcji bezalkoholowych dla gości, którzy nie piją lub którzy chcą ograniczyć spożycie alkoholu.

3. Duże, klasyczne polskie wesele.

Przyjęcie weselne bez alkoholu może być bardziej odpowiednie dla mniejszych, bardziej intymnych wydarzeń. 

Jeśli planujecie duże, formalne wesele z setkami gości, może być ciężko ograniczyć alkohol. Taki typ imprezy to niemalże synonim alkoholizacji dla większości Polaków. 

Może wtedy zorganizujecie tradycyjne wesele z alkoholem i zaoferujecie opcje bezalkoholowe dla gości, którzy nie piją?

4. Ślub zagraniczny.

Jeśli planujecie ślub za granicą, warto rozważyć lokalne zwyczaje dotyczące picia. Oprócz samych zwyczajów, po prostu… szkoda będzie nie dać gościom spróbować lokalnych trunków, zwłaszcza jeżeli przyjeżdżają z daleka i nigdy nie byli w danym kraju.

Można wtedy ew. ograniczyć się do alkoholi niskoprocentowych, o których piszemy niżej.

wesele zagraniczne bez alkoholu

Podsumowując – zależy, kim są nasi goście.

Temat dobrze podsumowuje poniżej Magdalena. Warto znać swoich gości!

Impreza weselna bez procentow

Co zamiast alkoholu na wesele?

Załóżmy, że faktycznie rezygnujecie z alkoholu na Waszym weselu. Co teraz? Dobrym wyjściem jest zaproponowanie gościom „czegoś w zamian”. Gotowi na kilka pomysłów?

Atrakcje weselne zamiast alkoholu

Przyjęcie weselne bez alkoholu wcale nie musi być nudnym siedzeniem przy stole. Jako Para Młoda, warto, żebyście zorganizowali dodatkowe aktywności dla gości weselnych.

O atrakcjach weselnych pisaliśmy sporo, sprawdźcie:

Muzyka i tańce

Zorganizujcie dobrą muzykę, zapełnijcie parkiet, a goście nie będą musieli kombinować! Impreza taneczna jest niezwykle ważna na weselu, a szczególnie na takim bez alkoholu.

Fajnie o muzyce pisze Marianna:

Przyjęcie weselne bez wódki

Koktajle bezalkoholowe

Brak alkoholu na weselu nie oznacza braku koktajli! Możecie zaproponować gościom:

 • smoothie owocowe, 
 • lemoniady, 
 • koktajle typu virgin (virgin: mojito, piña colada, bloody mary…). 

To może być całkiem ciekawy i interaktywny sposób dla gości, aby cieszyć się specjalnym napojem bez alkoholu.

Alkohole 0%

Oprócz koktajli możecie zaproponować gościom ciekawe rozwiązanie w postaci bezalkoholowych:

 • win,
 • piw,
 • cydrów.

Są one wytwarzane przy użyciu tych samych procesów, co ich alkoholowe odpowiedniki, ale alkohol jest usuwany podczas procesu produkcji. Oznacza to, że mają one bardzo podobne smaki i aromaty jak zwykłe wino, piwo czy cydr, ale bez zawartości alkoholu.

W ogóle piwa 0% powinny pojawiać się również na weselach z alkoholem. Dlaczego?

Ten oraz kilka innych ciekawych tricków zdradzamy w naszym e-booku Wesele na własnych zasadach.

Wesele bez alkoholu, a może jednak z? Czyli opcje pośrednie

Mamy alkohol. Mamy brak alkoholu. To jak czerń i biel, jednak pośrodku jest też spora skala szarości. I o tej szarości przeczytacie poniżej.

Wesele bez wódki

To wódka jest najczęstszym elementem spornym podczas dyskusji o bezalkoholowym weselu. Klasyczni goście weselni są do niej przyzwyczajeni jak rodzina do wigilijnego karpia, przez co często jej nadużywają.

Jeśli nie lubicie wódki i nie chcecie wznosić nią toastów (lub przez cały wieczór odmawiać gościom i tłumaczyć, czemu “ze mną się wódki nie napijesz?!”), możecie zaproponować gościom np. w drinkach inne, nawet wysokoprocentowe alkohole tj.:

 • whiskey,
 • rum,
 • domowy bimber,
 • gruzińska chacha,
 • gin,
 • tequila,
 • koniak,
 • brandy.

Wilk syty i owca cała!

Wesele bez alkoholu wysokoprocentowego

To jest opcja, na którą my się zdecydowaliśmy na naszym weselu, i szczerze ją polecamy!

Widzimy wśród Par Młodych, że jest to opcja, którą często wybierają jako coś pośredniego, pomiędzy pełnym zestawem alkoholowym a brakiem alkoholu na weselu.

Ślub bez wódki

Jakie alkohol zatem podaje się na takich weselach?

 • Szampana / wino musujące.
 • Wina.
 • Sangrię.
 • Niskoprocentowe nalewki.
 • Likiery.
 • Piwa.
 • Cydry.
 • Miody pitne.

W naszym e-booku mamy cały podrozdział o naszym podejściu i co z niego wyszło.

Lampka szampana na wejściu i wino do obiadu

To rozwiązanie jest klasyczne i eleganckie, pasujące np. do mniejszych uroczystości, czy wesela w formie uroczystego obiadu. 

Goście dostają na wejście lampkę wina musującego oraz kieliszek lub dwa wina do obiadu lub podawanych posiłków.

Wychodzi bardzo kulturalnie i przyjemnie. 🙂

organizacja wesela bez alkoholu

Wesele bez alkoholu może być wyjątkowym i sposobem na świętowanie dnia Waszego ślubu. Zwłaszcza jeżeli czujecie, że pominięcie alkoholu jest czymś, czego Wy naprawdę chcecie!

Przy odrobinie otwartości, kreatywności i planowania, Wasze przyjęcie weselne bez alkoholu może być naprawdę wyjątkowym i niezapomnianym wydarzeniem!

W skutecznej i efektywnej kosztowo organizacji wesela pomoże Wam nasz poradnik „Wesele na własnych zasadach”.

1 komentarz do “Wesele bez alkoholu – jak zorganizować?”

 1. Pingback: Prezenty dla gości weselnych - 25 nietypowych propozycji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *