fbpx
Przejdź do treści

Wesele bez dzieci – co powiedzieć gościom?

Wesele bez dzieci

Chcecie zorganizować wesele bez dzieci, ale nie wiecie, jak zakomunikować to gościom? Mamy dziś dla Was rozwiązanie!

Wiele par młodych w Polsce decyduje się na organizację ich wyjątkowego dnia bez udziału nieletnich.

O co chodzi z weselem bez dzieci?

Sprawa jest prosta. Zaproszone na wesele zostają tylko osoby, które są np. powyżej 15 r.ż., czyli takie, które są samodzielne, nie trzeba ich pilnować i rozumieją, czym jest „impreza dla dorosłych”.

Organizacja wesela bez dzieci
Przykład wesela bez dzieci
Wesele bez dzieci a poprawiny

Czemu Pary Młode decydują się na wesele bez dzieci?

 • Niektórzy narzeczeni po prostu nie lubią dzieci i nie chcą spędzać tak wyjątkowego dnia wśród najmłodszych.
 • Pary Młode często uważają, że wesele to nie jest impreza dla nieletnich (alkohol, przyśpiewki, sprośne zabawy itd.).
 • Boją się, że dzieci będą się nieodpowiednio zachowywały. Nie wierzycie? A widzieliście kiedyś wideo z wpadek ślubnych z udziałem dzieci? 😉
 • Wesele bez dzieci daje gościom dorosłym możliwość swobodnej zabawy i wypoczynku bez konieczności zajmowania się dziećmi.
 • Impreza ślubna bez udziału najmłodszych daje możliwość zorganizowania bardziej kameralnej i intymnej uroczystości, co sprzyja lepszemu budowaniu relacji wśród gości i tworzeniu więzi między nimi. Dorośli są wtedy bardziej skupieni na celebracji, bo nie muszą dzielić swojej uwagi.
 • Takie wesele pozwala na zaproszenie większej liczby gości dorosłych, co z kolei daje więcej możliwości do nawiązania nowych znajomości i rozmów nieprzerywanych dziecięcym rozgardiaszem.
 • Wesele bez udziału najmłodszych pozwala na zorganizowanie uroczystości w miejscu, które nie jest dostosowane do potrzeb dzieci, np. na statku wycieczkowym, otwartym namiocie weselnym w chłodniejsze dni, sali bez dedykowanej przestrzeni dla dzieci.
 • Daje to możliwość zaproszenia gości z daleka, którzy mogliby mieć trudności z zabraniem małych dzieci ze sobą.
 • Taka impreza umożliwia zaproszenie gości, którzy… po prostu nie lubią dzieci i bez nich będą czuli się lepiej.

Kilka dodatkowych powodów podaje też Świeżo Upieczona Żona na swoim Instagramie.
To są argumenty jednej strony i musicie pamiętać, że zwolennicy wesela z dziećmi też mają swoje powody. W tym wpisie jednak skupimy się tylko na jednej perspektywie. 

Kto powinien zapłacić za nocleg dla gości weselnych?

Jakie mogą być reakcje gości na zaproszenie na wesele bez dzieci?

Obrażenie się gości na wesele bez dzieci

Możliwe jest, że niektórzy członkowie rodziny mogą być urażeni, jeśli zostaną zaproszeni na ślub tylko dla dorosłych bez swoich dzieci. Dzieje się tak dlatego, że wielu rodziców ma silny emocjonalny związek ze swoimi dziećmi i może poczuć się zranionymi, jeśli nie będą mogli przyprowadzić ich na Wasze wyjątkowe wydarzenie.

Brak zaproszenia dzieci na wesele może być pewnego rodzaju wykluczaniem ich z życia rodzinnego. Koniec końców, niektórzy goście mogą… po prostu nie przyjść na Wasze wesele. I musicie być na to gotowi.

Wesele bez dzieci - obrażeni
Negatywy wesela bez dzieci
Wesele bez dzieci z kim zostawić

Musicie pamiętać, że organizując wesele na własnych zasadach, trzeba kierować się asertywnością.

Czy warto przejmować się gośćmi, którzy w taki sposób reagują na Waszą decyzję w sprawie dnia, który będzie jednym z najważniejszych w Waszym życiu? 🙂

Dobre przyjęcie informacji o weselu bez dzieci

Z drugiej strony, wielu członków rodziny zrozumie i uszanuje Waszą decyzję o zorganizowaniu ślubu tylko dla dorosłych. Niektórzy nawet… będą zadowoleni z takiego rozwiązania!

Goście są zadowoleni z wesela bez dzieci
Dobry odbiór wesela bez dzieci
Wesele to impreza dla dorosłych

Wesele bez dzieci – co powiedzieć gościom?

Jeśli nie chcecie zapraszać dzieci na swój ślub, ważne jest, aby wyraźnie zakomunikować to swoim gościom. Najbardziej popularnym sposobem na to, jest umieszczenie na zaproszeniu ślubnym notatki, która podkreśla, że wydarzenie jest tylko dla dorosłych wraz ze słownym omówieniem tego zagadnienia podczas osobistej rozmowy. To pozwoli zapobiec wszelkim nieporozumieniom i niedomówieniom.

Szampan-weselny

Bardzo ważne! Naszym zdaniem samo wypisanie na zaproszeniach imion i nazwisk dorosłych, nie wystarczy. Wciąż Wasi goście mogą być zaskoczeni i niedoinformowani, czy mogą przyjść z dziećmi, czy jednak nie.

Dobrze omówili to goście Pytania na śniadanie, którzy dyskutowali właśnie o weselu bez dzieci.

Dobrym pomysłem jest również poinformowanie bliskich przyjaciół lub członków rodziny, którzy mogą planować przyprowadzenie dzieci na wesele, o Waszej decyzji z wyprzedzeniem, aby mogli dokonać alternatywnych ustaleń, znaleźć opiekę nad dziećmi i wszystko zorganizować odpowiednio wcześnie.

Wesele bez dzieci można w 100%
zakwalifikować do Wesela na własnych zasadach.
Wiesz, że napisaliśmy całego e-booka o tym, jak zorganizować takie wesele?

Poniżej dorzucamy 5 krótkich, ale konkretnych tekstów, które możecie umieścić na zaproszeniach:

 1. „Ze względu na kameralny charakter naszego wesela, postanowiliśmy zaprosić tylko osoby dorosłe. Do zobaczenia!”
 2. „Nasze wesele organizujemy tylko dla dorosłych. Mamy nadzieję, że nadal będziecie mogli dołączyć do nas na tę wyjątkową okazję”.
 3. „Aby stworzyć bardziej kameralną atmosferę na naszym weselu, zdecydowaliśmy się zaprosić tylko osoby dorosłe. Mamy nadzieję, że mimo to będziecie mogli do nas dołączyć i świętować z nami nasz wyjątkowy dzień.”
 4. „Ze względu na ograniczenia przestrzenne i logistyczne, nasze wesele będzie tylko dla osób dorosłych”.
 5. „Zdecydowaliśmy, że nasz ślub będzie imprezą tylko dla dorosłych. Mamy nadzieję, że zrozumiecie i nadal będziecie mogli dołączyć do nas w tym wyjątkowym dniu”.

A co jeżeli goście wciąż przyjdą z dziećmi?

Tę sytuację ciężko nam sobie tak prywatnie wyobrazić, bo to po prostu… niegrzeczne. Ale jak się okazuje, takie sytuacje się zdarzają.

Odpowiemy po prostu za pomocą cytatu, który znaleźliśmy na jednej ze ślubnych grup.

Co zrobić w takiej sytuacji? Czy wyprosić takiego gościa?

Goście przychodzą z dziećmi na wesele bez dzieci

Wesele bez dzieci… ale trochę z dziećmi

Powyżej przedstawiliśmy opcję wesela bez dzieci. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Możecie zorganizować też coś… pomiędzy.

 1. Dzieci zostają zaproszone na poprawiny (jeżeli je organizujecie). To fajny ukłon w stosunku do zaangażowania najmłodszych w Wasze wydarzenie.
 2. Przygotowujecie dla nieobecnych dzieci małe podarunki, które (dosłownie lub w przenośni) osładzają im nieobecność na weselu.
 3. Zapraszacie niepełnoletnich tylko na ślub, bez wesela.
Wesele bez dzieci a poprawiny

Bez względu na to, jak będą reagowali Wasi goście, życzymy Wam fantastycznego wesela bez dzieci. Mocno kibicujemy podejmowaniu przez Was świadomych decyzji dot. organizacji ślubu i wesela, przy jednoczesnym uszanowaniu reakcji gości (jakie by one nie były). Bawcie się dobrze i powodzenia!

1 komentarz do “Wesele bez dzieci – co powiedzieć gościom?”

 1. Pingback: Kiedy zaprosić gości na ślub? - Wesele na własnych zasadach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *