fbpx
Przejdź do treści

Slow Wedding – o co w nim chodzi?

slow wedding

Slow wedding to opcja dla Par Młodych, które są zmęczone tradycyjnymi weselami i chcą delektować się wyjątkowymi momentami swojego wielkiego dnia. Brzmi zachęcająco? Sprawdźcie, czy idea slow wedding jest właśnie dla Was!

W tym tekście przeczytasz:

 1. Co to jest slow wedding?
 2. Dlaczego warto zorganizować slow wedding?
 3. Jak można osiągnąć założenia slow wedding?
 4. Przygotowanie do nieformalnego wesela.
 5. Slow wedding to niekonwencjonalne wesele.

Co to jest slow wedding?

Slow wedding (ang. slow – powolny, wedding – ślub) jest coraz popularniejszym podejściem do organizacji ślubu i wesela, które polega na skupieniu się na tym, co naprawdę ważne dla Pary Młodej i ich gości, a także na zwolnieniu tempa i cieszeniu się chwilą.

Idea ta opiera się na filozofii slow life, która promuje prostsze, bardziej zrównoważone i w efekcie – satysfakcjonujące życie.

W przypadku slow wedding chodzi o to, by stworzyć bardziej osobiste i znaczące doświadczenie dla Pary Młodej i ich gości, a także o to, by zmniejszyć stres związany z organizacją ślubu i wesela.

Dlaczego warto zorganizować slow wedding?

To, co najważniejsze

Slow wedding pozwala Wam skupić się na tym, co jest dla Was najważniejsze podczas ślubu i wesela. Może to być spędzenie czasu z bliskimi, uprawianie ulubionych aktywności czy po prostu cieszenie się pięknem okolicy. Nie koniecznie głośna muzyka, dużo alkoholu na stole i setki gości.

Mniejszy stres

Organizacja ślubu i wesela może być stresująca, szczególnie w dzisiejszym szybkim tempie życia. Intymny ślub daje możliwość zwolnienia tempa i skupienia się na chwili obecnej, co pomoże Wam poczuć się bardziej zrelaksowanymi i skupionymi podczas uroczystości. Można to osiągnąć, planując mniej aktywności w harmonogramie wesela.

Niekonwencjonalne podejście

Jeśli marzycie o niestandardowym ślubie i weselu, slow wedding może być dla was idealnym rozwiązaniem. Możecie szukać niekonwencjonalnych miejsc na ceremonię i przyjęcie, a także wprowadzić elementy, które będą dla was szczególnie znaczące i wyjątkowe.

Oto przykłady:

 • nietypowe miejsce: środek lasu, nadmorskie molo, plaża nad jeziorem, dach hotelu lub taras widokowy, przydomowy ogród,
 • elementy przyjęcia: koncert duetu akustycznego przyjaciół na żywo, robienie wianków, siedzenie na kocach piknikowych, ozdoby z Waszego ulubionego kraju, wyświetlanie zdjęć na projektorze.

Uniwersalna formuła

Przyjęcie weselne w rytmie slow, może być poprzedzone zarówno ślubem kościelnym, jak i cywilnym. Jeśli jednak zależy Wam na tym, żeby całość ceremonii odbywała się w jednej przestrzeni, możecie zdecydować się na ślub cywilny poza urzędem (wymagana zgoda) lub ceremonię humanistyczną. Szczególnie ta ostatnia, daje Wam możliwość pełnej personalizacji.

Slow Wedding Magdy i Tomka
Własne przysięgi na ślubie Magdy i Tomka.
Fot. Angelshoot

Jak można osiągnąć założenia slow wedding? 

W tej opcji istotne jest, aby zwolnić tempo i cieszyć się doświadczaniem ślubu i wesela. Może to obejmować wiele różnych elementów, takich jak:

Mniejsza liczba gości podczas slow wedding

Zamiast organizacji wesela na setki osób, możecie zaprosić grupę najbliższej Wam rodziny i przyjaciół. Taka impreza może być ograniczona do kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu osób!

Więcej czasu na ceremonię ślubną i weselną

Tryb slow zakłada zaplanowanie większej ilości czasu na ceremonię ślubną i weselną, co pozwala na bardziej unikalne i osobiste celebrowanie tego wyjątkowego dnia. Nierzadko takie intymne uroczystości trwają cały weekend, dzięki czemu ani Para Młoda, ani goście, nie mają poczucia pośpiechu. Kontynuacją wieczornego przyjęcia może być wspólne poranne śniadanie.

Dodatkowe atrakcje na slow wedding

Więcej czasu na ślub i wesele pozwala na organizację dodatkowych atrakcji dla gości weselnych.

O tym, jakie wspaniałe i nietuzinkowe atrakcje możesz zorganizować na swoim przyjęciu, przeczytasz w naszym e-booku
„Wesele na własnych zasadach”.

Przestrzeń na relaks

Atrakcje i wrażenia to nie wszystko. Wesele i ślub w rytmie slow umożliwiają przygotowanie przestrzeni na relaks dla uczestników Waszego wesela. 

Możecie to osiągnąć np. za pomocą:

 • animatorki, która zajmie się dziećmi, pozwalając dorosłym na odpoczynek bez pociech,
 • strefy chill out, wyposażonej w leżaki, koce, hamaki, poduszki czy wygodne pufy,
 • odpowiedniej lokalizacji np. w pobliżu jeziora czy na wsi,
 • nastrojowej muzyki, np. smooth jazz’u,
 • zaplanowania miejsca na planszówki, lub przygotowania dużej sztalugi, gdzie każdy będzie mógł namalować kawałek obrazu,
 • romantycznego, rozproszonego światła: świece, girlandy, lampiony, stojące lampy z kloszem.
 • Inspiracje znajdziecie też na Pinterest.
oświetlenie na weselu slow

Przygotowanie do nieformalnego wesela

Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednie zaplanowanie elementów spotkania. SW może składać się z dłuższej ceremonii (np. z uwzględnieniem osobistych przemówień nowożeńców), więc ważne jest, by zarezerwować odpowiednio dużo czasu na tą część uroczystości oraz zapewnić gościom miejsca siedzące.

Również warto zaplanować więcej czasu na relaks i wypoczynek podczas weekendu ślubnego, np. poprzez zorganizowanie pikniku, integracyjnego ogniska czy wycieczki w góry, by dać gościom możliwość odpoczynku i lepszego poznania się.

Przeczytajcie też o 10 krokach do organizacji wymarzonego wesela w opcji slow.

Slow wedding to niekonwencjonalne wesele 

Nie bójmy się myśleć poza utartymi schematami i szukać niestandardowych rozwiązań podczas organizacji wymarzonego ślubu i wesela w opcji slow wedding. Co można dopasować?

 1. Zamiast toastów i shotów wódki – szerszy wybór win i eleganckich drinków lub karafek z alkoholowym ponczem.

Przeczytaj też o organizacji Wesela bez alkoholu

 1. Zamiast serwowanych co godzinę dań – samoobsługowy bufet z daniami ciepłymi oraz przekąskami typu finger food.
 2. Zamiast fajerwerków i migających świateł – zapalenie pochodni, ogniska lub lampionów.
 3. Zamiast wieczorowych szpilek, krawatów i marynarek – swobodny i wygodny ubiór.
 4. Zamiast podrzucania Młodej Pary, zabierania butów i kolejki do dedykacji – tańce integracyjne, spokojna muzyka.

Ważne, by stworzyć coś, co będzie odpowiadać indywidualnym preferencjom Pary Młodej i ich relacji, więc nie bójcie się wprowadzać elementów, które będą dla Was szczególnie znaczące i wyjątkowe.

Slow wedding to świetny sposób na stworzenie bardziej osobistego i znaczącego doświadczenia podczas ślubu i wesela. Poprzez skupienie się na chwili i cieszenie się nią, możecie stworzyć uroczystość, która będzie doskonale oddawać Wasze wartości i priorytety jako pary. Jeśli szukacie bardziej swobodnego i intymnego podejścia do swojego ślubu i wesela, intymna uroczystość ślubna może być właśnie tym, czego szukacie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *