fbpx
Przejdź do treści

Zabawy Weselne Bez Żenady – Lista Zabaw 2023

gry i zabawy weselne bez żenady

Czy zabawy weselne muszą być żenujące? Jak podejść do nich kreatywnie? Jak zorganizować oczepiny, żeby goście mieli uśmiech na ustach?

Zabawy weselne pozwalają na rozluźnienie atmosfery i zapewniają gościom dobrą zabawę. Niektóre z nich (z naszego doświadczenia, zwłaszcza te proponowane przez wiejskich wodzirejów…) mogą jednak być krępujące i wstydliwe, dlatego warto wybierać te, które są zabawne, ale jednocześnie nie prowadzą do żenady. 

W tym wpisie przedstawimy 22 propozycje zabaw weselnych, które sprawdzą się na każdym weselu bez względu na liczbę gości czy wiek.

Zabawy weselne bez żenady

Zazwyczaj po części oficjalnej i kilku przetańczonych setach gościom proponowane są tzw. oczepiny wesele, prowadzone przez DJ-a, wodzireja lub zespół. Kreatywność wśród tego typu rozrywek jest naprawdę duża i chyba każdy z Was jakiś rodzaj zabawy kojarzy. 

My na tradycyjnych weselach spotkaliśmy się przykładowo z zabawami weselnymi tj. „Mam chusteczkę haftowaną…” i całowaniem losowych osób, konkursem tańca z balonem między partnerami, którego nie można przebić (lub w innej wersji trzeba przebić jak najszybciej, ale bez użycia rąk) czy też kolekcjonowanie elementów garderoby innych gości na wyścigi. 

Powyższe przykłady zabaw weselnych wspominamy z lekkim zniesmaczeniem i bardzo zależało nam na uniknięciu podobnych sytuacji. Dlaczego?

Istnieją fajne i niefajne zabawy weselne. O ile w kwestiach szczegółów jest to zależne od gustu, to w zasadach ogólnych dużej rozbieżności nie ma.

Jakich zabaw weselnych najlepiej unikać?

 • Wymagających przymusowego uczestnictwa konkretnej osoby (wywoływanie na środek chrzestnego czy świadkowej).
 • Skupiających uwagę na jednej osobie, z której się wszyscy śmieją.
 • Narażających uczestników na nieplanowane wpadki np. pokazanie bielizny czy upadek.
 • Wymagających od gości działań sprawiających dyskomfort lub przekraczających granice prywatności.
 • Przedłużających się.

Jeśli zadbacie o komfort gości weselnych, wtedy z większą ochotą zaangażują się w zabawę weselną i właśnie to powinno być celem. 

Jak zorganizować zabawy weselne bez żenady?

Pamiętajcie o tym, żeby zabawy weselne:

 • angażowały jak największą liczbę osób (nie tylko panny i kawalerów),
 • były dynamiczne i ciekawe, żeby ciągle utrzymywały wysoki poziom uwagi i zaangażowania,
 • polegały na prostych czynnościach, które nie będą dla nikogo stanowiły trudności,
 • były bezpieczne,
 • stwarzały warunki do integracji gości ze sobą,
 • były przedzielone przerwami, w których można chwilę odpocząć, napić się wody lub zmienić buty na wygodniejsze,
 • dawały radość, a nie uczucie zażenowania.

Powyższy fragment pochodzi z naszego e-booka
„Wesele na własnych zasadach”.
Znajdziesz w nim 200 stron inspiracji i porad dot. organizacji niestandardowego wesela w tym nasze ulubione 3 zabawy weselne, których nie znajdziesz w tym wpisie.

Zabawy weselne, które warto zorganizować na swoim przyjęciu

Taneczne zabawy weselne

 1. „Belgijka”. Popularny taniec imprezowy pod utwór„Laïs”  zespołu ​​’T Smidje. Wielokrotnie widzieliśmy ten taniec na weselach i goście zawsze bawili się świetnie. Wymagania:
  – przynajmniej jedna para musi znać kroki,na początku trzeba przećwiczyć z resztą grupy cały układ,
  – potrzebna jest spora przestrzeń do tańczenia.
  Przykładowa Belgijka na weselu.
 2. „Tunak”. Również grupowy taniec, podobnie jak Belgijka. Układ jest prostszy: osoby, które chcą tańczyć, po prostu naśladują ruchy wodzireja lub gościa, który zna układ Tunaka. A same ruchy są proste, intuicyjne i w rytm muzyki.
 3. „Zatańcz jak gwiazda”. Para Młoda wybiera kilka/kilkanaście osób z pop kultury, które znane są z własnego stylu tanecznego lub specyficznych ruchów. Goście weselni dostają karteczkę z hasłem, muszą pokazać odpowiednie ruchy, a reszta musi zgadywać, o kogo chodzi. Przykłady: Michael Jackson (moonwalk), PSY (Gangam Style), Shakira (belly dance), YMCA, Elvis Presley, Dirty Dancing (kultowe podnoszenie).
 4. „Silent Disco”. Goście nakładają słuchawki i tańczą do muzyki, która w nich gra. Ciekawostka polega na tym, że… w każdych słuchawkach puszczane są inne utwory, a nawet style muzyczne, więc każdy tańczy inne kroki! Taką opcję można zaproponować gościom np. w przerwach pomiędzy setami zespołu czy DJ-a, kiedy na parkiecie jest miejsce a muzyki brak. Skąd wziąć słuchawki? Możesz je wypożyczyć.
belgijka na weselu

Zgadnij…

 1. „Zgadnij, co to za smak”. Goście weselni dostają do spróbowania nieznane dla nich produkty lub potrawy i muszą zgadywać, co to jest. Mogą być one dostosowane do motywu Waszego wesela (produkty z różnych krajów, białe produkty, wykwintne smakołyki itd.). Pamiętajcie o zapytanie wcześniej o ew. alergie i restrykcje żywieniowe!
 2. „Zgadnij, co to za kraj”. Jedna osoba opowiada o kraju, a pozostali muszą zgadywać, o jaki kraj chodzi. Gości można podzielić na mniejsze grupy i zorganizować konkurs z rywalizacją.
 3. „Zgadnij, co to za zawód”. Jedna osoba opowiada o zawodzie, a pozostali muszą zgadywać, o jaki zawód chodzi. Jest tu spory potencjał na zawarcie śmiesznych albo dwuznacznych opisów, które pasują do kilku zawodów. 🙂
 4. „Zgadnij, co to za przedmiot”. Zakrywamy jakiś przedmiot chustą, a goście nie widząc tego, zgadują, co to jest. Podobnie jak w wypadku potraw, przedmioty można dopasować do motywu Waszego wesela. Dodatkowo warto wybrać przedmioty o dziwnych strukturach, żeby było zaskakująco!

Zabawy weselne o Parze Młodej

 1. „Najśmieszniejsze wspomnienie z Parą Młodą”. Goście weselni prezentują swoje ulubione wspomnienia związane z Parą Młodą i opowiadają o nich. Warto zachęcić gości do opowiadania prostych i zabawnych historii.
 2. „Najlepszy toast”. Uczestnicy wesela przygotowują toast dla nowożeńców i wznoszą go podczas uroczystości. Goście głosują na najlepszy toast, a zwycięzcy dostają nagrody.
 3. „Zdjęciowe wspominki”. Goście mają możliwość przesłania do DJ-a/wodzireja zdjęcia związanego z Parą Młodą i opowiedzenia historii z nim związanej. Wypada śmiesznie, odkrywczo lub sentymentalnie. 🙂
 4. „Absurdalne historie”. Para Młoda podaje 3 absurdalne historie o sobie, z czego 2 są fałszywe, a jedna jest prawdziwa. Goście zgadują i zdobywają punkty. Jest z tym bardzo dużo śmiechu, historie potrafią być naprawdę ciekawe! 🙂
quiz o parze młodej na wesele

O gościach weselnych

 1. „Prawda czy fałsz?”. Jedna osoba wymyśla fakt lub plotkę o osobach biorących udział w weselu (można nawiązać do grupy osób), a pozostali muszą zgadywać, czy jest to prawda czy fałsz. To ciekawa metoda na poznanie pozostałych gości na weselu.
 2. „Krzyżówka weselna”. Zabawa polega na rozwiązywaniu krzyżówki, w której hasła dotyczą Pary Młodej, wesela lub osób biorących w nim udział.
 3. „Rozpoznaj drugą osobę”. Uczestnicy dobierają się w pary (nie muszą być to partnerzy). Przygotowany jest zestaw standardowych pytań (kolor oczu, ulubiona przyprawa, rozmiar buta itd.) i uczestnicy muszą dopasować swoje odpowiedzi do osób, z którymi są w parze. Wygrywa para, która ma najwięcej poprawnych odpowiedzi.

W naszym e-booku pokazujemy też konkretne przykłady najlepszych zabaw weselnych o Parze Młodej i gościach, czyli BINGO oraz QUIZ.

Aktywne gry weselne

 1. „Top Model”. Zabawa polegająca na wykonywaniu przez gości w trakcie wesela zabawnych pozowanych zdjęć Instax’em. W dalszej części wesela zorganizowany jest konkurs na najbardziej oryginalne zdjęcie.
 2. „Szukanie skarbów”. Szukanie skarbów, które zostały ukryte przez organizatora, w różnych zakamarkach lokalizacji weselnej. Pochowane rzeczy muszą być odpowiednio oznaczone i mogą być dopasowane do motywu weselnego.
 3. Tykająca Bomba lub Gorący Ziemniak. Grę najlepiej pokazać na wideo. 🙂 Warto przemyśleć czas trwania, żeby gra nie trwała zbyt długo.
 4. „Głuchy telefon”. Goście weselni siedzą w kole i słuchają wiadomości przekazywanej z ucha do ucha, a osoba, która otrzyma wiadomość na końcu, musi ją przekazać głośno reszcie grupy. Zachęcamy do zrobienia nawet 2-3 grup, żeby zaangażować więcej osób!
 5. „Flip cups”. Popularna gra drużynowa, w której uczestnicy muszą opróżnić kubeczki napełnione piwem, winem lub innym napojem i próbować je jak najszybciej obrócić do góry dnem z krańca stołu, wykorzystując tylko 1 palec.
 6. „Zabawa pokoleniowa”. Dzielimy uczestników na 2 grupy pod kątem pokoleniowym (np. urodzeni przed i po 1985 r.). Podajemy typowe rzeczy dla danego pokolenia, a druga grupa musi odgadnąć, czym one konkretnie są. Dla młodszych pokoleń mogą to być memy, gry wideo czy wydarzenia sportowe. Dla tych starszych: zespoły muzyczne, zwyczaje, domowe akcesoria albo nietypowe ubrania.
 7. Zabawa w „koronę”. W tej grze uczestnicy muszą wymienić jak najwięcej przedmiotów zaczynających się na daną literę np. „k”, w ograniczonym czasie. Goście weselni mogą być podzieleni na kilka drużyn.
zabawa międzypokoleniowa na weselu

Zabawy weselne mogą wywołać u gości salwę śmiechu lub cień zażenowania i niesmak. Wierzymy, że wybierzecie to pierwsze! Życzymy Wam, żeby Wasi goście przez długie lata wspominali Wasze zabawy weselne oraz żebyście WY również się świetnie przy nich bawili. Mamy nadzieję, że ta lista 22 zabaw weselnych będzie dla Was inspiracją.

Znacie jeszcze jakieś zabawy weselne bez żenady, pasujące do tej listy? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach! 🙂

1 komentarz do “Zabawy Weselne Bez Żenady – Lista Zabaw 2023”

 1. Pingback: Nietypowe Atrakcje Weselne – 23 pomysły na 2023 rok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *