fbpx
Przejdź do treści

Oryginalne prezenty dla rodziców na ślub – 31 pomysłów

oryginalne prezenty dla rodziców na ślub

Jakie macie pomysły na oryginalne prezenty dla rodziców na ślub? Jak znaleźć wyjątkowe i nietypowe podziękowania dla rodziców na wesele? Te pytania pojawiają się na grupach ślubnych regularnie co kilka dni. Na zmianę z tymi o prezent dla świadków, dziadków, rodziców chrzestnych i gości. Przedstawimy Wam nasze 30 pomysłów na podziękowania, ale najpierw kilka słów o tym, w czym tak właściwie tkwi problem.

Dlaczego szukacie pomysłów na nietypowe, oryginalne prezenty dla rodziców na ślub?

Dzień ślubu jest wyjątkową okazją to tego, żeby podziękować rodzicom za to, co do tej pory dla nas zrobili. Nierzadko podziękowania są organizowane na forum, w trakcie zabawy weselnej, więc Parze Młodej zależy również na tym, żeby prezenty po prostu ładnie wyglądały. Poszukiwania idealnego podarunku są też oczywiście po to, żeby prezent był po prostu trafiony… A co pytający dostają w odpowiedziach? Szereg „personalizowanych” boxów ze słodyczami i alkoholem, karykatury, kosze z kwiatami i tym podobne zestawy dla każdego, czyli dla nikogo.

Dlaczego przed przedstawieniem swojej oferty usługodawcy nie pytają:

 • W jakim wieku są rodzice?
 • Czy jest to para, czy tylko jeden rodzic?
 • Czy mieszkają w mieście, czy na wsi?
 • Czy piją alkohol?
 • Czy są oszczędni, czy regularnie korzystają z luksusu?
 • Czy są domatorami, czy chętnie podróżują?

To kilka podstawowych pytań, które przyszły nam do głowy, a zadać ich można o wiele więcej. Tylko po co, skoro lepiej podrzucić gotowy kosz i mieć z głowy. A nuż Młodzi kupią i też będą mieć z głowy.

Jeśli chcecie podarować rodzicom wyjątkowy prezent (a skoro pytacie na forum, to pewnie Wam na tym zależy), to wybranie go zajmie Wam trochę więcej czasu. A dokładniej czasu na zastanowienie się:

 • Jacy są Wasi rodzice?
 • Co lubią a czego nie?
 • Jaki macie budżet na prezent?
 • Czy chcecie prezent kupić, czy wykonać samodzielnie?
 • Czy możecie bezpośrednio rodziców lub kogoś bliskiego podpytać o preferencje prezentowe?

Po określeniu kategorii i kwoty prezentu, czas na doprecyzowanie. Żeby nie pisać tylko teoretycznie, przedstawiamy naszą listę zawierającą 31 pomysłów na oryginalne prezenty dla rodziców na ślub. Jeśli coś się Wam spodoba – korzystajcie śmiało, a gdy uznacie, że żaden z tych pomysłów nie ucieszy Waszych rodziców – to świetnie, eliminacja też jest etapem wyboru. 🙂

Prezenty podzieliliśmy na kategorie finansowe:

Jeszcze jedna sprawa. NIE MUSICIE dawać rodzicom żadnego prezentu z okazji Waszego ślubu. NIE MUSICIE organizować oficjalnych podziękowań w czasie imprezy weselnej, na środku parkietu, do mikrofonu, bo wypada. Serio. Prezenty powinno się dawać od serca i ze szczerej chęci. Wartość prezentu i sposób jego wręczenia również nie powinny być powodem Waszego dyskomfortu. Pamiętajcie o tym czytając ten wpis.

Niskobudżetowe prezenty dla rodziców [do 100 złotych]

 1. Długi, osobisty list.

Napiszcie list, który będzie dla rodziców wzruszający oraz zostanie cenną pamiątką. List możecie napisać wspólnie, lub każdy do swoich rodziców indywidualnie. Może też być osobno list do mamy, a osobno do taty. Jeśli chcecie dać rodzicom list, a nie wiecie jak go skonstruować, to polecamy schemat z przemówień na weselach amerykańskich:

– „Mamo, pamiętasz jak… ? (zdarzenie z dzieciństwa, które zapadło Ci w pamięć).
– Dziękuję, że wtedy … (tutaj o tym, dlaczego to było dla Ciebie ważne/potrzebne/dobre).
– Super, że zawsze mogę na Ciebie liczyć, kiedy…

W liście możecie nawiązać np. do 3 takich sytuacji, i na koniec podziękować za te dobre momenty. Koniecznie zapewnijcie o tym, że są w Waszej pamięci. Nie muszą to być wielkie chwile i spektakularne wydarzenia z Waszego życia, tylko takie, które są dla Was ważne i podkreślają więź z rodzicami. Jeśli w Waszym domu nie mówi się otwarcie o uczuciach, a chcecie rodzicom szczerze za coś podziękować, forma listu może być dobrym rozwiązaniem.

Oczywiście polecamy list napisany odręcznie, bez skreśleń, na czystej kartce, w ozdobnej kopercie.

Koszt: kilka groszy za kartkę i kopertę + Wasz czas.

list jako oryginalny prezent dla rodziców na ślub
 1. Samodzielnie zmontowany film lub prezentacja ze zdjęć.

Najpierw zastanówcie się, co chcecie zawrzeć w takim wideo prezencie. Może to być:

 • wasza historia,
 • wspomnienia z dzieciństwa,
 • życzenia i pozdrowienia,
 • szczere podziękowanie za serdeczność, pomoc, wychowanie, wsparcie, pieniądze, dom, relacje rodzinne…,
 • każdy rok wspólnego życia na zdjęciach,
 • nagranie Waszych twarzy mówiących po prostu to, co przyjdzie Wam do głowy z tej okazji.

Film składa się ze ścieżki dźwiękowej i obrazu. Jako podkład, możecie sami powiedzieć coś osobistego do dyktafonu, lub użyć wybranej piosenki. Teraz czas na dodanie obrazu. W darmowy program (nawet Windows Movie Maker, iMovie lub mobilny YouCut) wgrywacie serię zdjęć lub różne krótkie nagrania. Na końcu możecie dodać slajd z tekstem podziękowań lub jakimś ładnym cytatem i gotowe! Całość może Wam zająć kilka godzin.

Nie musicie takiego filmu włączać jako nietypowe podziękowanie dla rodziców na weselnym forum, jeśli jest bardzo osobisty. Serio, nie ma takiego wymogu. Prezent dla rodziców może być przekazany prywatnie, np. na płycie w ozdobnym pudełku albo w wiadomości mailowej.

Koszt: kilka złotych za płytę lub pendrive, jeżeli chcecie wręczyć film na nośniku zewnętrznym + Wasz czas.

 1. Pakiet kuponów na wspólne spędzanie czasu.

Jeśli zamieszkacie w domu rodzinnym lub w jego bliskiej okolicy i zależy Wam na tym, żeby po ślubie spędzać czas z rodzicami, to zaplanujcie to w ciekawy sposób. Jak? Przygotowując vouchery na przykład na poniższe aktywności.

 • Zaproszenie na kawę i ciasto.
 • Wspólny wieczór z filmem.
 • Zaproszenie na zrobiony przez Was obiad.
 • Wspólny długi spacer.
 • Voucher na pomoc np. przy wielkim sprzątaniu lub mini remoncie, dużych zakupach, gotowaniu na święta, itp.
 • Zaproszenie na grzane wino, zimową lub letnią herbatę, nalewkę.
 • Wspólne granie w planszówki.
 • Wyjazd do pobliskiego miasta.
 • Wasz własny pomysł.

Bardzo dobrą inspiracją jest kalendarz adwentowy, który Karolina z kanału Ciut Więcej zrobiła dla swojej mamy.

Taki prezent sprawdzi się świetnie, kiedy macie dobre relacje z rodzicami, kiedy rodzice są w podeszłym wieku, lub kiedy jest tylko jeden rodzic i wiecie, że przyda mu się towarzystwo.

Koszt: Przede wszystkim Wasz czas. Poza tym kilkadziesiąt zł na jedzenie / picie / paliwo na te spotkania. Vouchery możecie zaprojektować w Canva.com za darmo, wydrukować na sztywnym papierze i schować do ozdobnej koperty lub pudełeczka.

 1. „Bilet” na zabranie rodziców w wyjątkowe DLA NICH miejsce.

Dla jednych będzie to pielgrzymka do sanktuarium, dla innych miejsce, gdzie brali ślub lub wcześniej mieszkali przez wiele lat. Taka sentymentalna podróż, w którą wybierzecie się wspólnie. Nawet jeśli nie jest to daleka wyprawa, to na co dzień zwykle brakuje na nią czasu. Okoliczność Waszego ślubu może być dobrym powodem do takiej wycieczki.

Koszt: Paliwo do samochodu i przekąski + Wasz czas.

wycieczka jako prezent dla rodziców
 1. Przygotowany przez was alkohol, lub zestaw nalewek.

Oryginalny prezent dla rodziców, którzy mają w domu barek lub piwniczkę z szerokim wachlarzem trunków. Samodzielne przyrządzenie ajerkoniaku, czy owocowej nalewki jest na pewno w Waszym zasięgu… a jeśli zrobicie to według pewnego klucza, to mocne wrażenia gwarantowane!

Jakiego? Zastanówcie się, czy macie jakieś wspólne wspomnienia (dotyczące np. smaków z dzieciństwa) i na tej podstawie „dopiszcie” historię do danej butelki.

Przykłady: 

 • W każde święta mama piekła najlepszą szarlotkę, więc zamykacie ten smak w butelce robiąc nalewkę z jabłka i cynamonu. 
 • Wasze ulubione wspólne wakacje, to te w Hiszpanii sprzed 5 lat, gdzie codziennie piliście świeżo wyciskany sok pomarańczowy na śniadanie, więc robicie pomarańczową nalewkę, itd.
 • Chodząc do szkoły, to co rano czekały na Was gotowe płatki z mlekiem, które rodzice robili Wam na śniadanie. Żeby podkreślić te momenty, możecie zrobić mleczną, czekoladową lub miodową nalewkę, w zależności od ulubionego smaku płatków. 🙂
 • Rodzice mają gospodarstwo i codziennie opiekują się zwierzętami, dzięki zawsze czemu macie świeże mleko i jajka w domu? Zróbcie pyszny, jajeczny ajerkoniak.

Do każdej butelki oczywiście dodajcie list, po którego przeczytaniu rodzice na pewno się uśmiechną.

Koszt: Wódka lub spirytus do nalewek (40 zł), owoce i przyprawy. Do zapakowania możecie wykorzystać oczyszczone ładne butelki po winie lub sokach, albo kupić małe karafki na allegro.

wlasnorecznie zrobione nalewki na prezent
 1. Kubki zmieniające wygląd pod wpływem ciepła.

Zamiast kolejnego zestawu kuchennych kubków lub filiżanek, możecie wybrać niecodzienne rozwiązanie-kubek „magicznie” zmieniający wygląd po wlaniu gorącego płynu. Pod warstwę czarnego koloru możecie nadrukować napis lub zdjęcie/grafikę o dowolnej treści, która pojawi się dopiero po zalaniu kubka wrzątkiem. Możecie przygotować indywidualne projekty dla każdego dodając:

 • najładniejsze zdjęcie rodzica,
 • zdjęcie obu rodziców,
 • Wasze wspólne zdjęcie,
 • zdjęcie gdy rodzice trzymają Was na rękach,
 • zdjęcie z wakacji,
 • napis „Dajecie nam tyle ciepła”, lub inny w klimacie ogrzewania 😉
 • napis z podziękowaniem,
 • śmieszny rysunek lub mem z internetu, który dotyczy Waszej relacji,
 • cokolwiek tylko wymyślicie i zaprojektujecie.

Koszt: 35 zł za 1 kubek na allegro.

 1. Wykonane samodzielnie rękodzieło.

Jeśli macie talent do malowania, rysowania, pisania, wyplatania koszyków lub makram, lepienia kubków, tworzenia rzeźb, muzyki lub kolaży – przygotujcie sami coś specjalnego. To z pewnością będzie oryginalny prezent, nie do podrobienia! Wiedząc, jaka kolorystyka jest w domu możecie przygotować coś idealnego do salonu, kuchni lub sypialni.

Czyli tak naprawdę co?

 • Malowanie/rysowanie: obraz ze znanym i lubianym przez rodziców krajobrazem, nieokreślone kształty dopasowane tonacją kolorystyczną do wybranego pomieszczenia w domu, portret rodziców ze zdjęcia, metaforyczne przedstawienie Waszej rodziny (np. jako 4 cząstki jednej pomarańczy, kiedy jest 2 rodziców i 2 dzieci – puśćcie wodze fantazji).
 • Makrama: kwietniki do zawieszenia na w pokoju (np. na karniszu) lub na zewnątrz (na tarasie, na balkonie, w altanie), symboliczne aniołki, klasyczna makrama ścienna w ulubionym kolorze mamy lub taty.
 • Grafiki: zaprojektowanie kolażu z elementami wspólnych zdjęć i ważnych przedmiotów (np. taki jak ten). Inspiracji na kolaże w sieci jest mnóstwo, więc najpierw zobaczcie kilka, a potem złączcie Wasze cyfrowe pamiątki w niepowtarzalny obraz! Gotowy projekt zapisany w wysokiej rozdzielczości jako pdf możecie np. wydrukować na kartce A3 i włożyć w antyramę.
 • Garncarstwo: wazon na kwiaty do salonu, kubki na grzaniec, talerzyk na drobiazgi do łazienki lub na klucze, donicę na ulubioną roślinę taty.


Koszt: Materiały do pracy + Wasz czas.

wykonaj samodzielnie podziekowanie dla rodzicow

Nietypowe prezenty dla rodziców za 100-200 zł

 1. Pakiet Netflix lub HBO GO i spersonalizowana lista polecanych filmów lub seriali specjalnie dla nich. 

Jeśli rodzice są domatorami i często oglądają filmy w telewizji, możecie sprezentować im trochę więcej komfortu w tym zakresie wykupując dostęp do bazy filmowej. Dodatkowo, możecie zrobić zestawienie hitów kinowych na różne nastroje lub okazje.

Zastanówcie się, jakie filmy oglądają chętnie rodzice i poszukajcie propozycji ze szczytów rankingów. Do wyboru są m.in:

 • stare polskie komedie,
 • filmy bożonarodzeniowe,
 • reportaże,
 • hity Hollywood,
 • filmy wojenne,
 • westerny,
 • romanse, itd. 

Do pakietu subskrypcyjnego dorzućcie akcent osobisty właśnie w postaci listy. To dopasowana do rodziców lista na być tak naprawdę prezentem, a wykupiony pakiet dodatkiem do niej.

Macie wrażenie, że prezent jest optycznie „mały”? Przygotujcie kinowy zestaw przekąsek i napojów na cały miesiąc. ☺

Koszt: subskrypcja Netflix 30-60 zł/mies., HBO GO 25 zł/mies.

 1. Pamiątkowa fotoksiążka lub album (to akurat nasz prezent dla rodziców).

Jeżeli Wasi rodzice kolekcjonują zdjęcia i pamiątki rodzinne, warto zainwestować właśnie we wspomnienia. Jest to też dobry pomysł, jeśli w domu jest mnóstwo zdjęć w pudełkach, które nie są posegregowane i podpisane.

Ogarnięcie tego chaosu zajmie Wam sporo czasu, ale satysfakcja z oglądania takiego albumu jest naprawdę warta wysiłku. Przy kolejnym rodzinnym spotkaniu i wspominania starych czasów, rodzice będą mogli sprawnie i elegancko pokazać gościom swoje fotograficzne skarby.

Fotoksiążkę możecie też przygotować samodzielnie po weselu i wybrać do niej zdjęcia, na których jest tylko najbliższa rodzina. Zatrudniony fotograf nie będzie w stanie przeprowadzić sam takiej selekcji. ☺

To właśnie prezent, który my wybraliśmy dla naszych rodziców. Stronę, na której my projektowaliśmy fotoksiążki dla rodziców opisujemy tutaj: 

Koszt: 50-80 zł za standardową fotoksiążkę zamówioną w internecie. Koszt pustego albumu do wklejenia zdjęć jest podobny. Bazy albumowe znajdziecie w sklepie z materiałami plastycznymi, np. Paper Concept. Jak zwykle do tej pory, do wykonania takiego prezentu wymagany jest Wasz czas. ☺

 1. Voucher na masaż relaksacyjny lub fizjoterapeutyczny.

Jeśli Wasi rodzice pracują fizycznie lub wiecie, że doskwiera im np. ból pleców, możecie podarować im odrobinę relaksu albo profesjonalny, terapeutyczny masaż u specjalisty.

 • Masaż terapeutyczny wykonywany przez fizjoterapeutę zazwyczaj jest celowany w miejsce bólowe i połączony z szybką edukacją na temat dolegliwości.
 • Relaksacyjny masaż w salonie lub spa jest zwykle mniej intensywny, a częściej skupiony na odprężeniu i nawilżeniu ciała.
 • Masaż tajski zawiera w sobie rozpracowanie napiętych mięśni na całym ciele i rozciąganie tkanek. Jest bardzo intensywny.
 • Masaże z czekoladą, gorącymi kamieniami, olejkami eterycznymi, bańką chińską, peelingujące – to warianty powyższych opcji ale z dodatkami sprawiającymi, że prezent będzie jeszcze bardziej intrygujący.

Taka godzinna wizyta może być dla rodziców przyjemnym oderwaniem się od intensywnej pracy (relaksacyjny) lub motywacją do rozpoczęcia gimnastyki (terapeutyczny). Zastanówcie się tylko wcześniej, gdzie rodzice mieliby go zrealizować i czy będą chcieli w ogóle tam pójść. Mogą mieć różne obawy lub uprzedzenia. Nie każdy lubi masaż.

Koszt: 120-200 zł za osobę. Realizacja zwykle w miastach, w gabinetach lub salonach masażu.

 1. Zestaw degustacyjny

Gotowe zestawy degustacyjne, to jest to! Jeśli Wasi rodzice lubią nowe smaki, albo eksperymentują w kuchni to taki prezent będzie jak najbardziej trafiony. Co może zawierać zestaw? Naszym zdaniem, powinien mieć minimum 5 rodzajów w danej kategorii (im więcej, tym lepiej!). Jakie są kategorie?

 • herbaty (można kupić małe torebki herbat liściastych sypanych, lub kilka opakowań herbat torebkowych)
 • nalewki (najlepiej domowej roboty, jak w punkcie 5.)
 • miody (wiecie, że są miody lawendowe lub malinowe?)
 • czekolady (np. ze sklepu Dom Czekolady)
 • yerba mate (polecamy próbki po 50 g z herbaciarni)
 • sery (można skompletować w dużym markecie, kupić twarde i miękkie, dojrzewające, pleśniowe, kozie i owcze, z orzechami…)
 • płatki śniadaniowe (na śniadaniowy szwedzki stół 😉 )
 • dżemy (te są bardzo eleganckie)
 • piwa rzemieślnicze
 • syropy smakowe do kawy (możecie poszukać gotowych zestawów dla baristów)
 • cokolwiek Wam wpadnie do głowy

Takie zestawy będą się pięknie prezentować, a jeśli dodacie do nich instrukcję obsługi zorganizowania domowej degustacji, to już będzie wspaniale. A żeby było doskonale, do zestawu możecie dołączyć akcesoria:

 • kubek do yerby,
 • deskę i wino do serów,
 • kufel do piwa,
 • pałeczkę do miodu,
 • filiżanki do herbaty,
 • a do każdego zestawu: opaskę na oczy, żeby było bardziej ekscytująco!

Cena będzie zależała od wybranych produktów, ale to jest właśnie najlepsze, że taki prezent możecie doskonale dopasować do Waszego budżetu.

zestaw degustacyjny na oryginalny prezent dla rodziców na ślub
 1. Karta klubowa na zajęcia sportowe.

W puli pomysłów znajdują się m.in:

 • joga,
 • aerobik,
 • basen,
 • strzelnica,
 • gokarty,
 • zumba,
 • taniec towarzyski,
 • tenis,
 • squash,
 • nordic walking.

Tego typu aktywności nie muszą mieć na celu wspólne spędzenie czasu przez rodziców, ale pokazanie im nowej, ciekawej aktywności. Zajęcia grupowe są też świetną okazją do regularnych spotkań ze znajomymi lub przestrzenią do nawiązania nowych kontaktów.

Koszt: około 100 zł za miesięczny karnet.

 1. Okazała roślina do domu. 

Jeśli rodzice dbają o kwiaty, mają duży taras lub reprezentacyjny salon, możecie z okazji ślubu zafundować im wyjątkową ozdobę – wielką monsterę, palmę arekę, lub inną roślinę. Najlepiej w ładnej, dopasowanej donicy.

A co zrobić, gdy nie znacie się na kwiatach? Możecie delikatnie podpytać rodziców, np. co by im pasowało do pokoju, jakie światło jest potrzebne do danego okazu albo zapytać w sklepie ogrodniczym lub znajomego roślinomaniaka o propozycje prezentowe. Rośliny można też łatwo zamówić przez Internet.

Koszt: około 150-200 zł za większą roślinę.

roslina moze byc dobrym prezentem do domu
 1. Bilety do teatru / opery / muzeum / filharmonii / na wystawę / kabaret / koncert.

Wiedeńska orkiestra, gruziński balet a może spektakl teatralny z ulubionym aktorem taty? Przewertujcie listę wydarzeń kulturalnych w waszej okolicy i sprawdźcie dostępne opcje. Bardzo polecamy:

 • koncerty muzyki filmowej (np. Hansa Zimmera),
 • wydarzenia muzyczne w halach kongresowych lub na stadionach (robią mega wrażenie!)
 • widowiska muzyczno-taneczne.

Jeśli rodzice wolą coś im bliższego, znajdźcie np. pokaz folklorystyczny lub stylizowany koncert piosenek z lat 80-tych.

Postarajcie się znaleźć coś wyjątkowego, w końcu to ma być niepowtarzalny prezent ślubny. 🙂 Możecie kupić wejściówki na konkretny dzień i godzinę (poinformujcie rodziców odpowiednio wcześnie) lub elastyczny bilet do wybranego miejsca. 

Koszt: 100-200 zł za osobę.

 1. Wspólne pójście do parku rozrywki.

To dopiero będą nietypowe podziękowania dla rodziców!

Kto powiedział, że parki rozrywki są tylko dla dzieci? Zabierzcie rodziców np. do Energylandii. Na rollercoasterze wiek się nie liczy, bo każdy kurczowo trzyma się barierki i krzyczy na zakrętach. Nie zapomnijcie o relacji zdjęciowej z takiego szalonego dnia!

P.S. My byliśmy z naszą rodziną w parku rozrywki i wszyscy świetnie się bawili, oczywiście na miarę swoich potrzeb oraz w granicach komfortu.

Koszt biletu wstępu, to około 150 zł dla dorosłego. A emocje nie do powtórzenia.

 1. Wyjątkowa kolacja.

Zaproszenie rodziców do restauracji na wspólną kolację to koszt około 400 zł. Wcale nie gorszym prezentem jest przygotowanie samodzielnie takiej kolacji w Waszym domu, czy mieszkaniu, jeśli tylko umiecie gotować.

Postarajcie się, aby serwowane dania były niecodzienne, a stół elegancko nakryty. Żadnej dekoracji nie zastąpi jednak Wasze serdeczne powitanie oraz radosna atmosfera spotkania. Postarajcie się, aby rodzice poczuli się wyjątkowo, jako Wasi goście.

Nasze propozycje niecodziennych dań:

 • indyjskie curry – w podgrzewanym naczyniu, do samodzielnego dokładania,
 • kaczka z nietypowym sosem słodko-kwaśnym (np. z kiwi lub mango i limonki),
 • warzywny, pieczony pasztet,
 • domowa pizza (a zamiast pieczarek i goudy: kozi ser, gruszki, szynka parmeńska, karmelizowana cebula, szparagi),
 • szakszuka,
 • czekoladowe ciastko z płynnym środkiem (fondant),
 • coś co się długo robi i jest pyszne, ale na co dzień rodzice nie mają na to czasu,
 • coś, czego rodzice nigdy tego nie próbowali, a chcieliby (np. owoce morza).

Koszt: Składniki do gotowania / alkohol / świece / kwiaty + Wasz czas.

czekoladowy deser na wyjątkowa kolacje
 1. Puzzle z Waszym wspólnym zdjęciem.

Prezent do samodzielnego złożenia w długie, zimowe, domowe wieczory.

Oprócz podarowania rodzicom pięknego obrazka (np. z Waszym ulubionym zdjęciem lub kadrem ze ślubu), dajecie im też okazję do wspólnego spędzenia czasu offline. Czyli tak naprawdę podwójny prezent.

Propozycja dla wielbicieli puzzli, układanek i logicznych łamigłówek. Nie kupujcie małych puzzli, jeśli rodzice mają problemy ze wzrokiem.

Koszt dużych puzzli z 2 000 elementów, to ok 170 zł.

 1. Rzeczy wszelakie.

W tej kategorii cenowej mieści się też sporo prezentów rzeczowych:

 • ręczniki,
 • wazony,
 • droższe alkohole,
 • ubrania,
 • torebki,
 • pościel,
 • perfumy,
 • zastawa stołowa.

Jeśli Wasi rodzice są praktycznymi osobami i wiecie, że ucieszy ich element wyposażenia domu, będzie to wtedy opcja dla Was. Jednocześnie pamiętajcie, że to prezent ślubny, więc warto pomyśleć o czymś wyjątkowym. Być może bardziej jakościowym, trudniej dostępnym do kupienia, wykonanym własnoręcznie, personalizowanym.

oryginalna zastawa stolowa moze byc nietypowym prezentem slubnym dla rodzicow

Oryginalne prezenty dla rodziców za 300 zł i więcej

Górnej granicy cenowej nie ma (podobnie jak przy organizacji wesela). Kiedy na oryginalne prezenty dla rodziców na ślub chcecie przeznaczyć kilkaset, lub kilka tysięcy złotych – wtedy możliwości są niemal nieograniczone. Poniższych propozycji nie wyceniamy dokładnie, bo kwoty na rynku są mocno zróżnicowane.

 1. Wycieczka dla rodziców do winiarni, browaru, palarni kawy – połączona z testowaniem smaków.

Taka wycieczka trwa kilka godzin, i zazwyczaj jest pełna ciekawostek i wrażeń. Jeżeli wasi rodzice są smakoszami jakiegoś trunku, takie zwiedzanie będzie nie tylko fajną randką, ale też doświadczeniem edukacyjnym, z którego będą mogli później skorzystać.

Zwiedzanie browaru może być początkiem przygody z domowymi próbami warzenia piwa. Może po wizycie w palarni kawy rodzice znajdą nowy element codziennej rutyny i co miesiąc będą próbpwać nowej mieszanki?

Takie miejsca nie są ograniczone tylko do napojów – może w Waszej okolicy są producenci serów?

Koszt zależy od miejsca oraz zakresu degustacji. Możecie wykupić wycieczkę indywidualną, lub zapisać rodziców na grupowe, cykliczne zwiedzanie wybranego miejsca.

 1. Kurs nowej umiejętności.

Zapewnijcie rodzicom aktywne popołudnie (lub cały dzień), zapisując ich np. na kurs stacjonarny:

A nuż stanie się to ich nową pasją!

Koniecznie wróćcie do początku tego tekstu i dopasujcie kurs do potrzeb i charakteru Waszych rodziców.

 1. Zegarek lub biżuteria z pamiątkowym grawerem.

Jeśli Wasi rodzice lubią elegancję albo cenią sobie drogie i trwałe prezenty, to zapewne ucieszą się z wyrobu od jubilera.

Aby prezent miał wymiar okolicznościowy, poproście o dodanie grawera z miłym słowem. Jakim?

 • Szczerym zdaniem od serca,
 • Dziękuję za dobry / wspaniały czas (dzieciństwa) – na zegarek,
 • Po prostu: DZIĘKUJĘ/DZIĘKUJEMY za…,
 • Pasujący cytat lub Wasze motto.
bizuteria dla mamy na prezent
 1. Lot balonem widokowym.

Kiedyś mama Agaty podczas rozmowy przy kawie wspomniała, że chętnie zobaczyłaby okolicę swojego domu „z góry”. To, że mama nigdy nie leciała samolotem wcale nie znaczy, że nie jest ciekawa takiej próby. 🙂 Lot balonem o wschodzie lub zachodzie słońca to coś nie do opisania. Oprócz lęku wysokości, nie ma żadnych przeciwwskazań. Kupując taki prezent dla rodziców, gwarantujecie im niezapomniane wrażenia! 

Koszt przykładowego lotu możecie sprawdzić tutaj.

 1. Lot paralotnią lub motolotnią.

Lot paralotnią jest ciekawą opcją pośrednią między lotem balonem a skokiem ze spadochronem.

Dlaczego? Wspaniałe widoki jak „z lotu ptaka” a jednocześnie to ekscytujące uczucie wiatru we włosach… Byliśmy, polecamy gorąco!

Jest to też bardziej komfortowe, niż mogłoby się wydawać. Operator trzyma bezpiecznie stery, prędkość lotu jest bardzo przyjemna, a widoki nie tworzą zawrotów głowy przelatując przed oczami, tylko rozciągają się po sam horyzont. Osoba oglądająca jest przypięta z przodu, przed instruktorem, więc ma zapewnione najlepsze kadry.

Dlaczego warto wybrać taki prezent? Dla niezapomnianych emocji, poczucia wolności, zachwytu i zmiany perspektywy.

Koszt: około 200-300 zł za półgodzinny lot.

lot paralotnia to nietypowy prezent na podziekowanie dla rodzicow
 1.  Weekend w hotelu/SPA.

Jeśli za trud wychowania chcecie podarować rodzicom weekend lub tydzień beztroski – znajdźcie hotel w wyjątkowym miejscu, dodajcie usługi pielęgnacyjne i wyposażcie rodziców w dobrą książkę. Sprawdźcie, czy hotel:

 • świadczy usługi SPA,
 • ma basen lub saunę,
 • ma pyszne śniadania,
 • znajduje się w malowniczym miejscu,
 • organizuje warsztaty albo wycieczki fakultatywne,

bo to wszystko wpływa na atrakcyjność pobytu.

I jeszcze jedno. Relaks będzie gwarantowany, ALE tylko wtedy, kiedy w domu nie zostaną niezaopiekowane sprawy. 

Weźcie pod uwagę to, czy rodzice mogą i chcą na taki wyjazd się udać, a jeśli mają zwierzaki – podejmijcie się opieki nad nimi lub ustalcie dyżury z sąsiadką. ☺

 1. Profesjonalna sesja fotograficzna.

Zaproszenie fotografa do domu lub przyjechanie do studia może być naprawdę fajnym, rodzinnym wydarzeniem.

Sesja fotograficzna jest świetną okazją do tego, żeby o siebie zadbać, założyć ładne ubranie i poczuć się wyjątkowo przed obiektywem. Jeśli zamiast klasycznych portretów do ramek, rodzice chcą mieć naturalne i radosne zdjęcia, znajdźcie fotografa, który specjalizuje się w łapaniu takich ulotnych momentów i sfotografuje was np. w trakcie przyjęcia w ogrodzie lub wspólnego robienia pierników.

Koszt takiej sesji zaczyna się od kilkuset złotych a wspomnienia i pamiątki naprawdę są niepowtarzalne.

 1. Instax z wkładami i instrukcją obsługi + album.

Instax to aparat typu polaroid – robi zdjęcie i od razu je wywołuje na wkładzie z charaktetystyczną, białą ramką.

Taki aparat jest bardzo prosty w obsłudze, a wywołane natychmiastowo zdjęcia dają mnóstwo satysfakcji! Nie zapomnijcie tylko o sporym zapasie wkładów, bo najbardziej opłaca się kupować je w Internecie, a rodzice nie zawsze korzystają z allegro. Dodanie nawet podstawowej bazy albumowej dopełni komplet do tworzenia wspomnień. ☺

Instax na allegro kosztuje od 300 zł, a zapas wkładów to około 100 zł.

instax to aparat ktory mozesz podarowac jako oryginalny prezent
 1. Smartfon / tablet / laptop z zainstalowaną aplikacją do rozmów z kamerą.

Wasi rodzice nie korzystają z nowych technologii, a chcecie zostać z nimi w łączności. Co wtedy? Możecie sprezentować im urządzenie z kamerą, dzięki któremu łatwiej jest być w kontakcie pomimo dużych odległości.

Jeśli inni członkowie rodziny (wujek, ciocia, kuzynka) wiedzą, co to Messenger, WhatsApp lub Skype, to skonfigurujcie urządzenia tak, żeby ich kontakty były już dodane i łatwe w odszukaniu. Zadbajcie o to, żeby urządzenie miało menu w języku polskim, oraz było łatwe w obsłudze.

Przejdźcie sami konfigurację i ustawienia, by przygotować rodzicom potrzebne ikony szybkiego dostępu na pulpicie.

 1. Wypożyczenie zabytkowego lub sportowego auta na dobę.

Czy jest to oryginalny prezent dla rodziców na ślub? Zdecydowanie tak, szczególnie dla fana/ów motoryzacji i adrenaliny!

Przejrzyjcie ofertę lokalnych wypożyczalni i znajdźcie nietuzinkowy samochód. Czy będzie to zabytkowy okaz, czy najnowszy model sportowy? To zależy od preferencji i temperamentu Waszych rodziców. Zarezerwujcie wolny dzień u rodziców na wspólne załatwianie sprawunków i podjedźcie pod dom ich jednodniowym (lub weekendowym) prezentem.

Koszt wynajęcia samochodu zależy oczywiście od modelu. Możecie sprawdzić asortyment wypożyczalni aut do ślubu, zwykle dysponują naprawdę wyjątkowymi pojazdami.

 1.  Wykupienie wycieczki zagranicznej w biurze podróży.

Jeśli rodzice od lat nie byli na wakacjach (a wiecie, że kiedyś podróżowali albo odwrotnie – zawsze o podróży tylko marzyli), taki wyjazd będzie dla nich porządnym zastrzykiem energetycznym. Wydarzeniem, które na pewno zapamiętają na lata.

Kilka pomysłów na destynacje:

 • Teneryfa – przyjemne, ciepłe temperatury na północy wyspy nawet zimą, różnorodne sposoby na aktywne spędzanie czasu (las, góry, plaża, dużo restauracji, punkty widokowe, palmy, komfortowe jedzenie), egzotyczna, bujna roślinność, wspaniała sangria i białe wino na długie wieczory. <3
 • Kijów – ciekawe miejsca historyczne, można się dogadać na miejscu bez znajomości obcego języka, komfortowa ukraińska kuchnia ale też sporo różnorodnych restauracji, opcja bardziej budżetowa, bo ceny na miejscu są podobne do Polskich.
 • Jerozolima – niesamowita mieszanka kulturowa, pyszne i tanie lokalne jedzenie (hummus, awokado, sok z pomarańczy, dania mięsne), bardzo stare i ciekawe architektonicznie miasto, miejsce święte dla wielu religii, targi z wyjątkowym rękodziełem.
 • Włochy – krótkie i tanie loty, wspaniała kuchnia (!), znane wszystkim pocztówkowe miasta: Rzym, Wenecja, Florencja, przepyszne lody, cieplej niż Polsce. Na południu Włoch i na Sycylii jest znacznie taniej, a wyjątkowych miejsc też nie brakuje!
wycieczka jako oryginalny prezent dla rodzicow na slub

Prezenty dla rodziców wymagające Waszego większego zaangażowania

 1. Zaplanowanie i sfinansowanie wspólnej wycieczki.

Co jeżeli rodzice boją się latać samolotem, nie znają obcych języków, albo nigdy sami nie podróżowali?

Jeśli chcecie pokazać im wyjątkowe miejsca, to możecie wziąć sprawy w swoje ręce i zaplanować taki czas. Wiąże się on z byciem razem 24/h, więc weźcie to pod uwagę. Zamieniacie się wtedy w lokalnych przewodników, a może i kierowców.

Jeśli nie możecie sobie pozwolić na egzotyczne wakacje, pamiętajcie, że ciekawe miejsca są też w Polsce, lub w krajach sąsiednich. Weekendowa Praga, Kijów lub Słowackie Tatry też mogą być niezapomnianą destynacją pełną wrażeń.

 1.  Ogarnięcie domu.

Jeśli wyprowadzacie się po ślubie domu, takim prezentem „pożegnalnym” może być dokładne usunięcie i posprzątanie swoich rzeczy.

Mimo, iż wydaje się to naturalne, wiele osób zostawia w domu rodzinnym magazyn swoich rzeczy, a pokój z czasów szkolnych wciąż jest pełen niepotrzebnych gratów. 

Nie chodzi o to, żeby usunąć wszelkie ślady swojej obecności w domu, ALE w miejscu zwalnianego pokoju możecie zaaranżować dla rodziców miejsce do wypoczynku/ mini pracownię/ biuro /pokój kinowy, lub inne pomieszczenia, na które wcześniej po prostu nie było przestrzeni.

sprzatanie domu na prezent

Jak pewnie zauważyliście, wiele z tych prezentów wymaga Waszej aktywności przynajmniej na etapie planowania i przygotowywania a czasem i samej realizacji.

Dlaczego? Prezenty, w które wkłada się serce i organizuje faktycznie myśląc o odbiorcy, robią największe wrażenie. Często są bardziej trafione niż te, kupione na zasadzie luźnych skojarzeń lub utartych schematów. Jeżeli zależy Wam na tym, żeby przygotować nietypowe podziękowania dla rodziców, to zachęcamy do skorzystania z naszych podpowiedzi.

Mamy podobne zdanie na temat organizacji niestandardowego wesela na własnych zasadach. Jeśli wesele będzie dopasowane do Was i zadbacie o osobiste akcenty, to impreza będzie zdecydowanie bardziej „trafiona”, niż taka, jak ze schematu proponowanego przez branżę ślubną. W naszym e-booku doradzamy, jak na każdym etapie zadbać o personalizację ślubu i wesela.

Życzymy Wam samych udanych prezentów! Jeśli nasza lista się Wam spodobała, pamiętajcie o niej nie tylko, kiedy potrzebne są oryginalne prezenty dla rodziców na ślub, ale również na święta, rocznice, czy urodziny Waszych bliskich.