fbpx
Przejdź do treści

Jak przerobić suknię ślubną?

Jak przerobić suknię ślubną

Wielki dzień masz już za sobą, pierścionek na palcu, mąż przy boku, prezenty zebrane. Pozostaje pytanie, co z suknią, która towarzyszyła ci podczas tego magicznego wydarzenia? Możesz odwiesić ją do szafy i co jakiś czas spoglądać na nią z sentymentem, ale…. czy nie lepiej dać jej drugie życie? Podpowiadamy, jak przerobić suknię ślubną, żeby cieszyć się nią przez lata.

Czy każda sukienka ślubna nadaje się do przeróbek?

Jeśli chcesz, żeby Twoja ślubna kreacja nie była jednorazowa, zdecydowanie powinnaś pomyśleć o tym już na etapie wyboru tej idealnej sukni. Musisz wiedzieć, że niektóre materiały lepiej nadają się do przeróbki i łatwiej dopasować je do bardziej codziennych strojów. Przykładowo muślin jest lekki i zwiewny, co sprawia, że z łatwością można użyć go do uszycia codziennej sukienki. Tiule, satyny i koronki są zdecydowanie bardziej spektakularne, ale tym samym mniej praktyczne i trudno wykonać z nich coś na każdy dzień. Stawiając na klasyczne i uniwersalne materiały otwierasz przed sobą więcej możliwości.

Jeżeli chcesz przerobić suknię ślubną musisz wiedzieć, że równie ważny jest sposób jej wykonania. Jeżeli strój jest zdobiony różnymi ornamentami, cekinami i brokatem, to oczywiście nie tak łatwo będzie zrobić z niego coś skromniejszego. Jednak nie obawiaj się. Nie musisz rezygnować z ozdób, które sprawiają, że czujesz się jak księżniczka. Wystarczy, że poprosisz krawcową, aby drobne elementy były przyszyte tak, żeby później dało się je odczepić nie niszcząc materiału. Gdy kupujesz gotową sukienkę, zwróć uwagę na to w jakich miejscach znajdują się zdobne elementy i czy są przyszyte nićmi, czy też przyklejone trwałym klejem. Ma to niebagatelne znaczenie, przy podejmowaniu się pierwszych prac nad sukienką.

Jak przerobić suknię ślubną?

Skoro udało Ci się zorganizować wesele na własnych zasadach, przyszedł czas na uporządkowanie spraw po nim. Zastanów się, czy sukienka, w którą zainwestowałaś czas i pieniądze, nie przyda Ci się do innych celów. To praktyczne i ekologiczne rozwiązanie, które powinna rozważyć każda świeżo upieczona Panna Młoda. Sposób, w jaki zmodyfikujesz ślubną kreację, zależy wyłącznie od Ciebie. Do wyboru masz następujące opcje:

  1. Skrócenie całej sukni do długości mini lub midi.
  2. Rozdzielenie gorsetu/topu od dołu i przygotowanie z nich ozdobnej bluzki i spódnicy.
  3. Przefarbowanie lub kreatywne pomalowanie sukni ślubnej tak, aby nadawała się na awangardową kreację do wykorzystania na sesji zdjęciowej lub balu przebierańców.
  4. Rozdzielenie sukni na części pierwsze i wykorzystanie materiału, koronek, guzików, cekinów itd. w całkowicie nowym projekcie.
  5. Kreatywne poprzycinanie sukni i zamienienie jej na dzieło sztuki, które umieścisz w ramie i wyeksponujesz w swoim domu.
drugie życie sukni ślubnej
TIP : Dół sukni ślubnej może posłużyć jako piękna spódnica.

Jak skrócić suknię ślubną?

Przycięcie sukni ślubnej jest niezbędnym elementem, bez którego tak naprawdę niewiele da się zdziałać. Cokolwiek chciałabyś zrobić ze swoją sukienką, zacznij właśnie od określenia jej pożądanych wymiarów. Wiele kobiet zastanawia się, jak tego dokonać bez uszkodzenia materiału. Choć chwycenie za nożyczki może wydać się niektórym paniom paraliżujące – uspokajamy. Do skrócenia sukni ślubnej potrzebujesz jedynie wyczucia i chwili skupienia, a wszystko pójdzie jak należy.

Nowe życie sukni ślubnej
TIP: Przed wykonaniem pierwszego cięcia zadecyduj, w jaki sposób chcesz wykorzystać sukienkę, ponieważ od tego zależy ostateczny sposób skrawania materiału.


Na początku powinnaś pozbawić sukienkę szwów. Do tego celu najlepiej nada się porządny przecinak do prucia szwów/ rozpruwacz szwów. Jest to jednak dość czasochłonne rozwiązanie, dlatego jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie, możesz od razu sięgnąć po nożyczki do tkanin. W ten sposób cała procedura pójdzie sprawniej, ale ryzykujesz utratę części materiału. Co więcej to, w jaki sposób idzie szew, ogranicza twoją drogę cięcia. Wybierając tę metodę, powinnaś przycinać materiał tak blisko szwów, jak to możliwe, dzięki czemu możesz oszczędzić koronki, kawałki satyny lub tiulu.

Pamiętaj, żeby w pierwszej kolejności podzielić suknię na większe fragmenty. Jeżeli chcesz zachować łączenie góry ze spódnicą, odmierz w centymetrach długość do której chcesz skracać, a potem dodaj do tego pięć centymetrów zapasu i w takim miejscu przycinaj po raz pierwszy. Łatwiej będzie ci delikatnie skorygować długość, niż na nowo przyszywać fragmenty materiału. Chcąc zrobić wszystko bardzo precyzyjnie, użyj noża obrotowego i maty do cięcia.

Dużo więcej ciekawych inspiracji znajdziesz w naszym e-booku
„Wesele na własnych zasadach”!

Skracanie sukni ślubnej – metody

Gdy wiesz, że chciałabyś oddzielić gorset od dołu, wówczas poszukaj szwu łączącego te części i tnij tuż powyżej niego. Pamiętaj też, że gdy planujesz wykorzystać w projekcie konkretne części swojej sukni – na przykład tylne guziki, ozdobną koronkę lub plisowania – zaplanuj to z wyprzedzeniem i zamiast ciąć w szwach, tnij wokół tych części, zostawiając wystarczająco duży „margines bezpieczeństwa”, który pomoże ci uniknąć uszkodzenia drobnych elementów.

Jeśli Twoja suknia ma rękawy, zastanów się, czy nie warto pozostawić szwów bez cięcia, ponieważ możesz chcieć wykorzystać je w oryginalnym kształcie np.: do owinięcia bukietu, przykrycia nogi stołu albo jako ubranko dla misia pamiątkowego. Rozepnij szwy w miejscu, gdzie rękaw jest przymocowany do otworu na ramię, a resztę zszyć pozostaw nienaruszone, dopóki nie będziesz całkowicie pewna, co chcesz zrobić z tym fragmentem sukienki.

Jak przerobić suknię ślubną na dzieło sztuki?

Niebanalnym i bardzo kreatywnym sposobem na tchnięcie w suknię nowego życia jest przerobienie jej na dzieło sztuki. Dzięki temu w Twoim domu pojawi się ozdoba, która będzie dla Was wyjątkową pamiątką. Możesz wyciąć fragment sukienki i oprawić go w ramkę. Jeżeli chcesz, aby przypominał Ci o twoim ważnym dniu, możesz dodać do niego haft z Waszymi inicjałami i datą ślubu. Innym ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie kolażu z różnych elementów sukienki i kawałków pociętego materiału. Wykonując taki projekt możesz posłużyć się dodatkowymi ozdobami lub wykorzystać guziki i koronki, które już masz. Pamiętaj, żeby wybrać właściwą ramkę, która sprawi, że „obraz” będzie prezentował się naprawdę gustownie.

jak przerobić suknię ślubną
TIP: Suknia ślubna zamknięta w ramę, to ciekawa ozdoba ścienna.

Kiedy zdecydujesz się na konkretny model, wyjmij tył ramki i wykorzystaj go jako miarkę do wycięcia odpowiednio dużego kawałka materiału. Powinien być przynajmniej 5 cm szerszy od ramki z każdej ze stron. Wydrukuj swoje inicjały, datę lub symbol, który chcesz wyhaftować. Wypróbuj kilka różnych czcionek i pomysłów, gdyż to, co mamy w głowie często wygląda zupełnie inaczej w realu. Haftuj według przygotowanego modelu.

Jeśli chciałabyś przygotować kolaż, również naszykuj sobie gładki materiał odpowiedniej wielkości. Przygotuj także ozdobne detale, które posłużą ci do wykonania kreatywnej układanki. Zdobione kawałki sukienki rozkładaj na gładkim materiale do momentu, aż będziesz zadowolona z efektu. Możesz przyszyć je do gładkiego spodu lub przytwierdzić za pomocą kleju do tkanin.

Trzecim sposobem jest umieszczenie w ramce całej sukni ślubnej. To rozwiązanie wymaga sporo wolnej przestrzeni, dlatego zanim się na to zdecydujesz, upewnij się, że masz gdzie wyeksponować swoją kreację. Niezależnie od wybranego wariantu pamiętaj, że nie musisz trzymać się sztywno białej kolorystyki. Ciekawym pomysłem jest pomalowanie tak przygotowanego dzieła na wybrane kolory, co sprawia, że efekt jest naprawdę zaskakujący.

Jak pofarbować suknię ślubną?

Jednym z dobrych sposób na to, jak przerobić suknię ślubną jest zmiana jej barwy. Niezależnie od tego, czy chcesz wykorzystać sukienkę jako kreację wieczorową, czy twoim pragnieniem jest stworzyć niepowtarzalny, artystyczny look, możesz postanowić zmienić jej kolor na bardziej żywy lub ozdobić ją kolorowymi wzorami. Jeżeli dobrze czujesz się w klimatach DIY wykorzystaj jeden z tutoriali dostępnych w sieci, a inspiracji poszukaj na platformie Pinterest lub Instagramie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasztag #coloredweddingdress, aby odkryć niesamowite projekty wykonane przez kreatywne Panny Młode.

suknia
TIP: Suknia ślubna może stać się niezwykłym kostiumem na sesję zdjęciową.

Drugą opcją jest skorzystanie z usług pralni lub zakładu krawieckiego, które oferują farbowanie. jednak nie masz pewności, czy farbowanie pójdzie zgodnie z planem – możesz skorzystać z oferty gotowych ręcznie farbowanych sukien lub robionych na zamówienie. Różne firmy oferują malowanie fabryczne lub ręczne. Szczególnie to drugie tworzy zjawiskowy efekt, choć bez wątpienia cena takiej usługi nie należy do niskich.

Koszt namalowania zdobień na sukni ślubnej wynosi od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Niektórzy artyści oferują zdobienia florystyczne, wzory zwierzęce albo zupełnie awangardowe kształty. Suknia umalowana w kolorowe wzory idealnie nada się do wykorzystania podczas romantycznej sesji zdjęciowej albo na balu maskowym. Możesz także zafarbować ją na klasyczną barwę np. granat lub pudrowy róż, a następnie skrócić ją, by powstała modna sukienka koktajlowa.

Dużo więcej ciekawych inspiracji znajdziesz w naszym e-booku
„Wesele na własnych zasadach”!

Jak wykorzystać materiał z sukni ślubnej?

Aby twoja ślubna kreacja zyskała drugie życie, nie musisz wcale zachowywać jej sukienkowego charakteru. Możesz wykorzystać ją do przygotowania wielu innych praktycznych przedmiotów codziennego użytku. Biały materiał sprawdzi się jako:

  • ozdobne serwetki lub śliczny obrus,
  • satynowe wstążki, którymi możesz zawiązać kwiaty, ozdobić wazony i słoiki lub nosić jak bransoletki (w podobny sposób możesz wykorzystać koronkę),
  • pościel, poszewki na poduszki, a nawet zasłony,
  • baldachim nad łóżeczko dziecięce albo namiot do zabawy z muślinu
  • eleganckie opakowanie prezentów

Wszystkie wyżej wymienione sposoby są na tyle proste w wykonaniu, że możesz zrobić je samodzielnie lub z niewielką pomocą. Musisz również wiedzieć, że materiał z sukni ślubnej nadaje się także do wykorzystania w zupełnie nowych projektach. Można uszyć z niego kunsztowne torebki, gustowne szlafroki i koszule nocne, a nawet ubranka do chrztu lub sukienki komunijne dla dziewczynek. Taka przeróbka wymaga jednak sporego doświadczenia i talentu krawieckiego, dlatego warto skorzystać z usług doświadczonej krawcowej.

na co przerobić suknie ślubną
TIP: Wykorzystaj suknię do zrobienia praktycznych przedmiotów codziennego użytku.

Przerobienie ślubnej sukienki do doskonały sposób na stworzenie niepowtarzalnych przedmiotów, które będą przypominały Ci o wielkim dniu. Zabierając się do działania, koniecznie przygotuj dobry plan, który pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać możliwości sukienki. Jeśli jesteś zręczna i lubisz samodzielnie wykonywać podobne zadania, wykorzystaj wskazówki dostępne w Internecie i spróbuj zmierzyć się z tym wyzwaniem. Jeżeli nie czujesz się pewnie w przeróbkach krawieckich, powierz je profesjonaliście, który zadba o to, żeby efekt Cię zadowolił. Jeśli chcesz wiedzieć, jak ogarnąć życie po ślubie, uporządkować pozostałe rzeczy i prezenty, koniecznie przeczytaj nasz E-book.